Multimedia

Kto przegląda

W tej chwili stronę przegląda 0 użytkowników i 11 gości.

PKPP Lewiatan: znieść ograniczenie czasu pracy tymczasowej i umożliwić wypożyczanie praciwników

burzuj karykatura

PKPP Lewiatan żąda zniesienia limitów czasu pracy tymczasowej. Obecnie pracownik zatrudniony na umowę na czas nieokreślony maksymalnie przez 18 miesięcy w trakcie kolejnych 36. Grażyna Spytek-Bandurska z Lewiatana twierdzi: W niepewnych czasach trudno jest zdecydować się na stałe zatrudnienie. Przedsiębiorcy obawiają się, czy będą mieć zlecenia. W takiej sytuacji lepiej by było, gdyby mogli bez ograniczeń korzystać z pracowników tymczasowych.
 
Oprócz zniesienia limitów czasowych Spytek-Bandurska proponuje również zniesienie zakazy wykonywania przez pracowników tymczasowych pracy szczególnie niebezpiecznej (np. na wysokościach) oraz umożliwienie leasingu pracowników - Chodzi o to, by firmy mogły sobie nawzajem wypożyczać pracowników. Dziś tak już się robi, ale ponieważ nie jest to uregulowane, przedsiębiorcy mają wątpliwości, czy nie łamią prawa - kontynuuje "ekspertka" PKPP Lewiatan.
 
Burżuje z Lewiatana rozmawiają z Ministerstwem Pracy i Polityki Społecznej oraz parlamentarzystami. Jak wyjaśnia Spytek-Bandurska: Na razie szukamy zwolenników w PO, ale będziemy także na ten temat rozmawiać z innymi klubami.
 
Bezczelność Lewiatana budzi zdziwienie. Posłanka PO Joanna Kluzik-Rostkowska twierdzi, że praca tymczasowa nie powinna zastępować normalnego etatu. Ludzie potrzebują stabilizacji, inaczej ucierpi na tym demografia. Stwierdziła jednak, że w wypadku gwałtownego pogroszenia się sytuacji na rynku pracy ministrowie pracy i finansów powinni mieć prawo znieść ograniczenia.
 
Prof. Elżbieta Kryńska z UŁ mówi: Choć zwykle jestem po  stronie pracodawców, to w tym przypadku uważam, że przesadzają. Okres, który mamy dziś w ustawie, jest i tak długi, jak na ten rodzaj pracy.
 
Pomysłom Lewiatana sprzeciwiają się związkowcy. Rzecznik NSZZ "Solidarność" Marek Lewandowski stwierdził: Nasz rynek pracy jest i tak zanadto elastyczny i zbyt często dochodzi do patologii w zatrudnieniu. Powinniśmy z tym walczyć, a nie pozwalać na więcej. Zapowiedział także ostry sprzeciw "Solidarności", gdyby te propozycje weszły w życie.

Portret użytkownika trece
 #

Lewiatanowi chodzi o przywrócenie faktycznego (bo formalnego się nie da... jeszcze) niewolnictwa pod płaszczykiem kryzysu. Najpierw zniesienie ograniczenia czasu pracy tymczasowej i innych limitów, potem "wypożyczanie" pracowników, a na koniec ich kupowanie. Wkrótce może dojść do sytuacji takiej jak w II RP: ty, człowiecze, zap...laj za kromkę chleba, o ile łaskawie zechcę ci ją dać, a ja kapitalista jaśnie pan będę się na twojej pracy, trudzie i znoju bogacił.

 

Społeczność

1917 rev