Multimedia

Kto przegląda

W tej chwili stronę przegląda 0 użytkowników i 79 gości.

Polska Partia Pracy - Sierpień 80: Akcja Stop umowom śmieciowym!

Płonąca podobizna premiera na proteście w Tychach.jpg

Wczoraj w Tychach zainaugurowano ogólnopolską kampanię Wolnego Związku Zawodowego "Sierpień 80" i Polskiej Partii Pracy pod hasłem: "STOP umowom śmieciowym!".

Akcja ma na celu zwrócenie uwagi społeczeństwa i polityków na osoby zatrudnione na umowach cywilnoprawnych.
- Tychy stały się jednym z symboli walki przeciwko śmieciowemu zatrudnieniu. To tu pielęgniarki pokazały, że nie godzą się na pozbawianie ich praw pracowniczych - mówiono przed Wojewódzkim Szpitalem Specjalistycznym.
Jak tłumaczył Patryk Kosela, rzecznik związku i koordynator kampanii, w Polsce przybywa osób zatrudnianych na umowach śmieciowych.
- Coraz bardziej powszechne stają się umowy poza kodeksowe, alarmuje już o tym Unia Europejska. Raport KE wskazuje, że właśnie w Polsce najwięcej osób pracuje na umowach poza kodeksowych - powiedział.
Jak dodaje z kolei wiceprzewodnicząca Polskiej Partii Pracy Elżbieta Fornalczyk - Kontrakty to też umowy śmieciowe. Taka forma zatrudnienia może być korzystna dla prezesa banku, ale nie dla pielęgniarki.
Inny uczestnik akcji, Łukasz Ługowski zwraca uwagę, że partia rządząca nie zrobiła nic dla zmiany perspektyw dla ludzi młodych takich jak on - Zamiast tworzenia nowych miejsc pracy, likwiduje się je. Zamiast umów o pracę, rzuca nam się śmieciowy ochłap. Zamiast móc zakładać rodziny i się rozwijać, zamieramy w stagnacji i beznadziei.
Akcja polegała na rozdawaniu ulotek pacjentom szpitala i przychodni. W ich treści zamieszczone były katastrofalne skutki takich umów dla gospodarki i pracowników.
Uczestnicy protestu, mieli ze sobą transparenty, głoszące hasła :
"Umowy śmieciowe = śmieciowe emerytury",
"Jan Krzysztof Bielecki, kolega Donalda Tuska na kontrakcie za prezesowanie bankowi Pekao dostał tylko w 2008 r. aż 4,46 mln zł. Pielęgniarka na kontrakcie dostaje ok. 14 zł za godzinę. Panie Premierze, nie dla wszystkich kontrakt znaczy to samo, co dla Pana kumpli".
Zorganizowano także happening podczas którego przedstawiano na makietach wady i zalety zatrudniania na kontrakty.

Podobny protest odbył się dzisiaj w Opolu. Kolejny już jutro - w Krakowie.

Ogłoszenia parafialne

Społeczność

jednolity front