Multimedia

Kto przegląda

W tej chwili stronę przegląda 0 użytkowników i 4 gości.

Egipt: Zaprzysiężono nowy rząd

egipt.jpg

Prezydent Egiptu Mohamed Morsi związany z Bractwem Muzułmańskim zaprzysiągł nowy rząd. Premierem został technokrata Heszam Kwandil. Spośród 35 miejsc w gabinecie 4 przypadły Bractwu Muzułmańskiemu (w tym ministerstwo edukacji i ministerstwo informacji kontrolujące państwowe media), a 7 byłym członkom junty wojskowej (m.in. przewodniczącemu junty marszałkowi Hussainowi Tantawiemu jako ministrowi obrony, Mumtazowi al-Saidowi jako ministrowi finansów i Mohamedowi Kamelowi Amrowi jako szefowi MSZ).
 
Po zaprzysiężeniu premier oświadczył: "Jesteśmy rządem ludu, nie reprezetnujemy żadnej tendencji" oraz, że "powinniśmy przestać używać pojęć <my> i <oni> oraz, że tamten jest chrześcijaninem, Koptą lub muzułamaninem". Premier Kwandil był ministrem irygacji w poprzednim rządzie, jest bezpartyjny, choć uważa się, że jest związany z Bractwem Muzułmańskim, czemu jednak zaprzecza.
 
Nowy rząd spotkał się z krytyką ze strony lewicy i liberałów, że stanowi kontynuację niepopularnej Najwyższej Rady Sił Zbrojnych i że zamiast być efektem wielopartyjengo kompromisu składa się głównie z technokratów. Wśród ministrów brak twarzy kojarzonych z egipską rewolucją. W rządzie są tylko 2 kobiety, z których jedna jest również jedyną osobą wyznania chrześcijańskiego.
 
Odchodzący premier Kamal el-Ganzouri, który pełnił tę funkcję jeszcze za rządów Mubaraka, został mianowany doradcą prezydenta.

Społeczność

Amerykańska gospodarka 2008