Multimedia

Kto przegląda

W tej chwili stronę przegląda 0 użytkowników i 29 gości.

Rosnące bezrobocie wśród absolwentów szkół wyższych

Uniwersytet

Wedle prognoz polskich mediów nigdy wcześniej nie mieliśmy w Polsce tylu osób bezrobotnych z wyższych wykształceniem, co teraz.

W końcu czerwca w urzędach pracy zarejestrowanych było blisko 2 mln bezrobotnych. To 8 proc. więcej niż rok wcześniej. Wśród nich ponad 216 tys. miało dyplom szkoły wyższej. Aż 66 tys. spośród absolwentów uczelni szukało pracy ponad rok, a 26 tys. - ponad dwa lata.

Obecnie już prawie 5,7 mln Polaków ma dyplom wyższej uczelni. To 2,5 mln więcej niż 9 lat temu. Wielu z nich jednak nie może znaleźć pracy ze wzgledu na wymagania pracodawców.

Portret użytkownika Lord Dragon
 #

Polska ma jeden z najwyższych w Europie wskaźników skolaryzacji. Po co to było tworzyć tyle tych prywatnych uczelni i dawać złudne nadzieje, że ktoś ma wykształcenie wyższe?

 
Portret użytkownika trece
 #

"Po co to było tworzyć tyle tych prywatnych uczelni i dawać złudne nadzieje, że ktoś ma wykształcenie wyższe?". To prawda. Problem w tym, że namnożyło się w Polsce od groma uczelni prywatnych, które mają prawo (i to jest najgorsze) przyznawać takie same tytuły naukowe, co uczelnie publiczne. Doprowadziło to do deprecjacji wartości dyplomu uniwersytetu, akademii czy politechniki, który formalnie jest wart tyle samo, co "uczelni" prywatnej. Co oznacza, że wyższe wykształcenie jest dziś w Polsce warte tyle, co zeszłoroczny śnieg.

 
Portret użytkownika MARCIN
 #

Dokładnie tak absolwenci uczelni publicznych szczególnie studiów dziennych obecnie mają poważne problemy ze znalezieniem stażu nawet jeżeli Urząd Pracy gwarantuje na taki staż pieniądze to niedouki siedzące np.w jednostkach oraz instytucjach samorządowych za wszelką cenę blokują takiemu sbsolwentowi odbycie zwykłego stażu.

 
Portret użytkownika trece
 #

Do tow. Marcina - wiem coś o tym i przyznaję Towarzyszowi rację. Problem staży przyznawanych za pośrednictwem urzędów pracy jest oddzielną sprawą. Albo brakuje na nie pieniędzy, albo przyznaje się je "swoim", po znajomości. A pracę każdy pracodawca Wam da - za darmochę, na bezpłatnym stażu. Nawet jednostki publiczne zaczęły je organizować.

 

Ogłoszenia parafialne

Społeczność

Sierp i młot