Multimedia

Kto przegląda

W tej chwili stronę przegląda 0 użytkowników i 29 gości.

29 sierpnia 1944 roku wybuchło Słowackie Powstanie Narodowe

slovakia.GIF

29 sierpnia 1944 w obliczu wkroczenia na terytorium Słowacji Wehmarchtu w związku z nadchodzącą ofensywą Armii Czerwonej słowackie wojska pod dowództwem podpułkownika Jana Goliana wypowiedziały posłuszeństwo kolaboracyjnemu rządowi ks. Józefa Tiso. Walki z Niemcami jak i ze słowacką Hlinkową Gwardią objęły teren 20 tysięcy km2 zamieszkały przez 1,7 miliona ludzi. Powstańcy zorganizowali swoją stolicę i sztab wojskowy w Bańskiej Bystrzycy. W walkach przeciwko słowackim powstańcom oprócz Wehmarchtu i Hlinkowej Gwardii uczestniczyły jednostki: Abwehrgruppe-218  (formacja SS złożona ze Słowaków, Kozaków Dońskich i kolaborantów z rejonu Kaukazu), SS-Jagdgruppe 232 "Slowakei" (słowacka formacja SS) oraz 36 Dywizja Grenadierów SS "Dirlewanger" (niemeccy więźniowie kryminalni). Powstańcy byli natomiast wspierani zbrojnie przez Armię Czerwoną, która wspierała też słowackich antyfaszystów zrzutami broni.
 
Słowacy mimo, iż w szeregach ich regularnej armii służyło ok. 60 tysięcy osób wspieranych przez 18 tysięcy członków zbrojnych grup partyzanckich przegrali militarnie powstanie. Słowakom nie udało się zdobyć Przełęczy Dukielskiej by umożliwić połączenie się z Armią Czerwoną.
Gen. dywizji Rudolf Viest (1890-1945)Gen. dywizji Rudolf Viest (1890-1945)
27 października dzięki przewadze w uzbrojeniu Niemcy i kolaboranci zdobywają Bańską Bystrzycę. Dowództwo powstania nakazuje przejście do walki partyzanckiej. Walki oddziałów regularnych trwają do 1 listopada. W zdobytej przez Niemców Bańskiej Bystrzycy ks. Józef Tiso odprawił mszę dziękczynną za pokonanie powstańców.
 
Powstańcy od 1 listopada do końca działań wojennych na Słowacji walczyli z nazistami i niemieckimi kolaborantami. Wielu żołnierzy Słowackiego Powstania Narodowego zostało uwięzionych, a dwaj główni dowódcy Słowaków: Jan Golian i Rudolf Viest (jedyny generał przedwojennej Czechosłowacji będacy Słowakiem) po pojmaniu zostali zamordowani.

Portret użytkownika dos
 #

Załączam ciekawy artykuł o rządach ks. Józefa Tiso. Nadmienię że w święcie z okazji powstania kolaboranckiej Republiki Słowackiej uczestniczyła polska delegacja z nazimaoistowskokretyńskiej Falangi. Przypomnijmy że Słowacja była trzecim uczestnikiem agresji na Polskę we wrześniu 1939 roku po III Rzeszy i ZSRR.

Link:
http://www.lewica.pl/index.php?id=13574

 

Społeczność

Amerykańska gospodarka 2008