Multimedia

Kto przegląda

W tej chwili stronę przegląda 0 użytkowników i 16 gości.

Chile: Marsz ku pamięci ofiar reżimu Pinocheta

marchaporel11deseptiembre.jpg

Ponad 3500 osób przemaszerowało w niedzielę przez Santiago de Chile, aby upamiętnić obalenie demokratycznie wybranego prezydenta Salvadora Allende i ustanowienie krwawej dyktatury.
 
Wiele osób niosło zdjęcia swoich bliskich, którzy zginęli albo w niewyjaśnionych okolicznościach zniknęli podczas rządów Pinocheta, trwających od 1973 do 1990 roku.
 
Podczas przemarszu doszło do starć z siłami porządkowymi. 8 osób zostało aresztowanych.
 
Według szacunkowych danych reakcyjne rządy generała przyniosły śmierć co najmniej trzech tysięcy przeciwników politycznych i ponad 30 tysięcy uwięzionych i torturowanych.
 
Pomimo ogromu zbrodni których się dopuścił, Pinochet zmarł w 2006 roku bez bycia za nie skazanym.

Portret użytkownika trece
 #

O zbrodniczej dyktaturze Pinocheta i tym, że Chile w tamtych ponurych czasach było terenem eksperymentów ekonomicznych z dzikim liberalizmem gospodarczym, za którymi stał Milton Friedman i jego Chicago Boys, pisze w swojej książce "Doktryna szoku" Naomi Klein. Kiedy czyta się opisy makabrycznych "dokonań" ekipy Pinocheta, włos się na głowie jeży.

 
Portret użytkownika tres
 #

O "dokonaniach" dyktatury Pinocheta pisaliśmy już na WR 2 lata temu w tekście "Bajka o złych lewicowcach i dobrym mordercy".

http://www.1917.net.pl/?q=node/2937

Polecamy także, opublikowane u nas w zeszłym roku, nasze autorskie tłumaczenie ostatniego przemówienia Salwadora Allende

http://www.1917.net.pl/?q=node/6423

 

Ogłoszenia parafialne

Społeczność

BLOOD