Multimedia

Kto przegląda

W tej chwili stronę przegląda 0 użytkowników i 30 gości.

Ukraina: Janukowycz odbierze Banderze tytuł "Bohatera Ukrainy"

zbrodnie_upa.jpg

Nowy prezydent Ukrainy Wiktor Janukowycz zapowiedział dzisiaj że doprowadzi do unieważnienia decyzji jego poprzednika Wiktora Juszczenki o przyznaniu tytułu Bohatera Ukrainy Stepanowi Banderze i Romanowi Szuchewyczowi.
 
Decyzję o przyznania tytułu Szuchewyczowi, jednemu z dowódców UPA, koordynatorze mordów na Polakach i Żydach w Małopolsce Wschodniej, Juszczenko podjął już w 2007.  Natomiast Banderze tytuł przyznano dopiero w styczniu br.
 
Decyzja spotkała się z krytyką ze strony Polski, Rosji jak i Parlamentu Europejskiego. Przeciwną niej była też większośc ludności centralnej i wschodniej Ukrainy.
 
Wiktor Janukowycz poinformował że Bandera i Szuchewyczow stracą tytuły przed "Dniem Zwycięstwa" 9 maja.
 
Ukraińska Partyzancka Armia i jej polityczne skrzydło Organizacja Ukraińskich Nacjonalistów, jest odpowiedzialna za wymordowanie 60 tysiącach polskich cywilów podczas "Rzezi wołyńskiej", ponadto ofiarom UPA padły też liczące od kilkuset do kilkutysięcy grupy: Czechów, Rosjan, Ukraińców nie popierających UPA, Żydów, Ormian.
 
Jednocześnie w polskich walkach odwetowych i akcjach polskiej samoobrony zginęło od kilku do kilkunastutysięcy Ukraińców.
 
W Małopolsce Wschodniej natomiast gdzie rzezią kierował sam Szuchewyczow, zginęło ponad 20 tysięcy Polaków. W wyniku polskich akcji odwetowych zginęło kilka tysięcy Ukraińców.
 
(Na zdjęciu ludnośc polskiej wsi na Wołyniu pomordowana przez bandytów z UPA)
 

Społeczność

jednolity front