Multimedia

Kto przegląda

W tej chwili stronę przegląda 0 użytkowników i 106 gości.

Strajki i protesty ogarniają Europę

UE.png

W środę 14 listopada w większości państw należących do Unii Europejskiej odbyły się strajki i demonstracje. Stanowiły one odpowiedź na wezwanie Europejskiej Konfederacji Związków Zawodowych (ETUC), by sprzeciwić się – rzekomo wymuszonym przez kryzys – drakońskim cięciom i oszczędnościom, nakładanym przez UE i rządy poszczególnych krajów, a dotykających głównie proletariatu, rolników i drobnej burżuazji oraz inteligencji.
 
W niektórych państwach, przykładowo w Niemczech i Danii, odpowiedź na apel ETUC była raczej umiarkowana – odbyły się jedynie symboliczne pikiety. Podobnie w Polsce. Ale w Hiszpanii i Portugalii ogłoszono strajki generalne. W Barcelonie i Madrycie protestujący wyszli na ulice, doszło do starć z policją. W Grecji też odbywały się protesty: związkowcy na trzy godziny opuścili miejsca pracy, na czas strajku zamknięto szkoły i ministerstwa, a dziennikarze przekazywali informacje jedynie o protestach trwających w Europie. We włoskich miastach zorganizowano łącznie około stu demonstracji, w których udział wzięli uczniowie i studenci (w Turynie wraz ze swoimi nauczycielami), a także pracownicy budżetówki. W Mediolanie doszło do strać z policją. W Belgii z kolei strajkują pracownicy kolei.
 
Wszystko wskazuje na to, że protesty będą stawały się coraz gorętsze. Unia Europejska i rządy państw członkowskich nie zamierzają bowiem odchodzić do samobójczej polityki cięć i oszczędności, uderzającej głównie w mniej- i średniozamożnych obywateli.

Społeczność

future2