Multimedia

Kto przegląda

W tej chwili stronę przegląda 0 użytkowników i 18 gości.

Unia Europejska zakaże palenia papierosów smakowych?

zakaz-palenia-e-papierosy-epapierosow-425x318.jpg

Komisja Europejska przedstawiła projekt nowelizacji dyrektywy tytoniowej – donosi portal RMF24.pl. Proponowane zmiany to np. zakaz sprzedaży papierosów smakowych (mentolowych i tzw. slimów, czyli papierosów z dużą ilością dodatków smakowych) oraz umieszczanie na opakowaniach szokujących zdjęć ludzkich organów zniszczonych przez tytoniowy nałóg i komunikatów o szkodliwości palenia, przy jednoczesnym zakazie umieszczania na paczkach elementów promocyjnych. UE poszłaby więc ścieżką wytyczoną przez Australię, gdzie niedawno wprowadzono podobne przepisy.
 
Zakaz sprzedaży papierosów smakowych wynika z ich wyższej niż papierosów zwykłych atrakcyjności i tego, że tworzą fałszywe wrażenie mniej szkodliwych.
 
Walka z nałogiem rzecz słuszna, ale jest i ciemna strona medalu. Krajowe Stowarzyszenie Przemysłu Tytoniowego ostrzega, że reforma – jeśli wejdzie w życie – mocno uderzy w polską gospodarkę. Polska jest bowiem pierwszym w Unii przetwórcą tytoniu i największym producentem gotowych wyrobów tytoniowych. Spadnie też konsumpcja, bowiem co piąty wypalany nad Wisłą papieros to właśnie mentol. Poza tym, prawne zakazy czy nakazy często okazują się nieskuteczne w walce z nałogami i używkami.   

Społeczność

Pokój i ziemia