Multimedia

Kto przegląda

W tej chwili stronę przegląda 0 użytkowników i 10 gości.

Egipt: Głosowanie nad nowelizacją konstytucji

2012121411224233107_8.jpg

W całym kraju otworzono komisje wyborcze w których kilkadziesiąt milionów ludzi będzie głosowało nad poprawkami wprowadzonymi do konstytucji Egiptu przez zdominowany przez deputowanych Bractwa Muzułmańskiego parlament.
 
Przeciwnicy Bractwa Muzułmańskiego i urzędującego prezydenta Mohammeda Morsiego twierdzą iż propozycje ograniczają prawa kobiet i Chrześcijan. Wg. przeciwników będą prowadziły do tego iż w Egipcie zacznie obowiązywać prawo Szariatu.
 
Część opozycji w ogóle kwestionuje demokratyczny sposób przeprowadzenia referendum konstytucyjnego i oskarża prezydenta o oszustwa w trakcie głosowania nad I turą referendum.
 
 
Wg. zwolenników Bractwa Muzułmańskiego i proprezydenckiej Partii Wolności i Sprawiedliwości, zmiany są koniecznie przy przestosować system polityczny z "autokratycznej dyktatury" na demokrację.
 
W towarzyszących I turze (wygranej przez zwolenników zmian) zamieszkach i późniejszych starciach pomiędzy zwolennikami zmian i przeciwnikami zginęło kilkadziesiąt osób. Do największych starć doszło w Kairze i Aleksandrii.
 

Fot. Mosaab Elshamy/Al Jazeera Demonstracja zwolenników zmian w konstytucji w Kairze. Mężczyzna w centrum trzyma w ręku projekt nowej konstytucji.

Społeczność

jednolity front