Multimedia

Kto przegląda

W tej chwili stronę przegląda 0 użytkowników i 11 gości.

Zbliża się największy strajk od 32 lat

górnictwo.jpg

Pracownicy 4 branż - hutnicy, kolejarze, zatrudnieni w przemyśle metalowym i zbrojeniowym – opowiedzieli się już w referendach za strajkiem generalnym na Śląsku. 10 stycznia głosować będą górnicy.

Strajk organizują największe związki zawodowe: NSZZ „Solidarność”, Ogólnopolskie Porozumienie Związków Zawodowych, Forum Związków Zawodowych i Wolny Związek Zawodowy „Sierpień 80”.

Górnicy protestować będą m.in. przeciwko planom zmian w ich systemie emerytalnym, pomysłom 7-dniowego tygodnia pracy pod ziemią oraz Pakietowi Klimatyczno-Energetycznemu, który silnie uderzy w polską gospodarkę opartą na węglu.

Inne postulaty to m.in. ograniczenie umów śmieciowych, likwidacja Narodowego Funduszu Zdrowia i utrzymanie przywilejów emerytalnych dla zatrudnionych w szczególnych warunkach.

Strajk planowany jest na luty. Wg szacunków weźmie w nim udział kilkadziesiąt tysięcy osób w województwie śląskim, a straty wyniosą dziesiątki milionów złotych.

Jak powiedział Patryk Kosela, rzecznik prasowy WZZ "Sierpień 80": "Panu premierowi i jego gabinetowi nie zależy ani na społeczeństwu, ani na gospodarce. Ich priorytety to partyjne rozgrywki i utrzymanie się na stołkach. Reszta ich nie obchodzi. Dlatego, by zeszli na ziemię, zrzucimy ich z tych stołków. Bo nam, w przeciwieństwie do nich, zależy na rozwoju społeczeństwa, gospodarki i tego państwa". Stwierdził również, że "rząd nie tylko nie zmienił swojej polityki społeczno-gospodarczej, ale nawet nie odniósł się do naszych postulatów. Dlatego zmienimy ten rząd."

Ideę zorganizowania strajku generalnego poparło Demokratyczne Zrzeszenie Studentów Uniwersytetu Śląskiego.

Społeczność

Ernst Thälmann - Sohn seiner Klasse