Multimedia

Kto przegląda

W tej chwili stronę przegląda 0 użytkowników i 12 gości.

"Bastion socjalizmu" w Azji wstępuje na "chińską drogę do socjalizmu"

Kim Dzong Un

Korea Północna (Koreańska Republika Ludowo-Demokratyczna), kraj uznawany przez niektórych za bastion socjalizmu w Azji na równi z Chińską Republiką Ludową wkracza powoli na ścieżkę liberalnych reform zmierzających, jak można się spodziewać na przykładzie Chin, do zaprowadzenia w północnej części Półwyspu Koreańskiego gospodarki kapitalistycznej.

O ile Kim Dzong Il, zmarły rok temu przywódca KRLD, dosyć ostrożnie podchodził do tego tematu, o tyle jego syn - Kim Dzong Un - śmiało wraz z wyższymi funkcjonariuszami partyjnymi stara się przejść na tzw model chiński - tzn zachować dyktaturę partii przy bezwzględnej gospodarce kapitalistycznej.

I tak młody przywódca północnokoreański śmiało zawiązuje sojusze i układy z państwami jak Rosja czy Chiny. Na przykład według ostatniego oświadczenia rosyjskiego MSZ: Rosja gotowa jest do prowadzenia rozmów z nowymi przywódcami Korei Północnej i Południowej Kimem Dzong Unem i Park Geun-hye oraz dalszej współpracy z tymi państwami w ramach ogłoszonych wcześniej trzystronnych projektów w sferze elektroenergetyki, dostaw gazu, a także projektu połączenia Kolei Transkoreańskiej z Koleją Transsyberyjską.

O ile dla kraju oznacza to rozwój, o tyle, jak widzimy na przykładzie ChRL, robotników północnokoreańskich nadal czekać będą fatalne warunki życia pod bezwzględną władzą partii, która teraz zamierza wykorzystać ich dla międzynarodowego wielkiego kapitału. Tyle dla stalinowskich biurokratów oznacza ludzkie życie.

Portret użytkownika cinco
 #

Co się tyczy Chin i warunków życia w nich >> http://www.1917.net.pl/?q=node/13805

Chiny jednak są w o tyle lepszej sytuacji, że posiadają ogromną siłę roboczą - co doprowadziło do nieludzkiego wyzysku milionów ludzi na rzecz zachodnich inwestorów. A pamiętajmy, że ludność Chin stanowi 1/6 światowej populacji.

Korea Północna nie jest w aż tak "dobrej" sytuacji z pkt widzenia władz, niemniej od dłuższego czasu stara zareklamować się w podobny sposób:

płace są trzykrotnie tańsze niż w podobnych strefach na wybrzeżu Chin oraz 10cio krotnie niższe niż w Republice Korei. Minimalna płaca dla koreańskiego pracownika to 80$ miesięcznie

http://www.krld.pl/krld/biznes

Niejako teren ten jest "dziewiczy" jeśli chodzi o inwestycje. KRLD powoli otwiera się na penetrację przez wielki kapitał - przede wszystkim chiński.

Sądzę, że tego typu postępowanie władz powinno ostatecznie pokazać ile wart jest "koreański socjalizm" i jakie intencje na prawdę ma partia rządzona przez ichnich biurokratów.

 
Portret użytkownika MARCIN
 #

Pomijając fakt,że ten "bastion socjalizmu" to zwykła monarchia w wydaniu stalinowskim.

 
Portret użytkownika cinco
 #

Tylko weź wytłumacz to osobom, które namiętnie wierzą, że KRLD to raj na Ziemi pod przywództwem "Wodza wspaniałego" w 3 wcieleniach na chwilę obecną. ;p
Ale ich pojmowanie świata to bardziej religia niż twarda wykładnia marksistowska. A z religią tak to bywa, że z nią dyskutować się nie da - albo wierzysz, albo nie.

 
Portret użytkownika tres
 #

Tekst będący krytyczną marksistowską analizą poglądów i idei Kim Dzong Ila

http://www.1917.net.pl/?q=node/6220

http://www.1917.net.pl/?q=node/6245

Nasza dyskusja ze zwolennikami KRLD

http://www.1917.net.pl/?q=node/5128

 

Społeczność

future2