Multimedia

Kto przegląda

W tej chwili stronę przegląda 0 użytkowników i 15 gości.

Polski rząd wyśle żołnierzy do Mali

Flaga Mali

Rząd przyjął wniosek do prezydenta w sprawie użycia Polskiego Kontyngentu Wojskowego w misji szkoleniowej UE w Mali. W misji tej miałoby wziąć udział do 20 polskich instruktorów. Misja trwałaby od 16 lutego do końca 2013 r. Planowane wydatki wyniosą ok. 5,8 mln zł.

W poniedziałek Donald Tusk spotkał się w Paryżu z prezydentem Francois Hollande'em. Polski premier stwierdził, że nie ma potrzeby uczestniczenia bezpośrednio w działaniach bojowych ze strony polskich żołnierzy. Premier zadeklarował też ewentualną pomoc w zakresie sprzętu wojskowego.

Konflikt w Mali rozpoczął się w styczniu 2012 r. wraz z wybuchem na północy kraju powstania Narodowego Ruchu Wyzwolenia Azawadu (MNLA). 22 marca 2012 r. w wyniku zamachu stanu obalono prezydenta Amadou Toumani Toure. Powstała junta wojskowa (po dowództwem kapitana Amadou Haya Sanogo) jako powód zamachu podała niekompetencję rządu i brak sukcesów militarnych. W przeciągu 10 dni po dojściu do władzy junta straciła kontrolę nad regionalnymi stolicami na północy (Kidal, Gao, Timbuktu) na rzecz MNLA i islamistów z Ansar Dine. 6 kwietnia 2012 r. MNLA ogłosiło niepodległość Azawadu (nieuznaną międzynarodowo). Wkrótce Ansar Dine (przy wsparciu Al-Kaidy Islamskiego Maghrebu) zerwała sojusz z MNLA.

11 stycznia 2013 r. Francja (była metropolia, główny importer i jeden z głównych właścicieli zagranicznego kapitału w Mali) interweniował militarnie na prośbę rządu kapitana Sanogo (biorącego udział w 6 amerykańskich "misjach szkoleniowych" w latach 1984-2000). Wg przywódcy junty spośród około 10 000 żołnierzy sił rządowych jedynie 5 000 jest "gotowych do walki", a ledwie 2 000 "naprawdę zmotywowanych". Siły opozycji ocenia się na 2,5-4 tys. bojowników.

Oprócz obrony tradycyjnej pozycji francuskiego kapitału w Mali, zwraca się uwagę na złoża uranu znajdujące się na północy Mali. Elektrownie jądrowe wytwarzają 75% francuskiej energii elektrycznej. Francja jest największym na świecie eksporterem energii elektrycznej (3 mld euro/rocznie).

Społeczność

LENIN - rocznica