Multimedia

Kto przegląda

W tej chwili stronę przegląda 0 użytkowników i 13 gości.

Warszawa: 67 rocznica akcji pod Arsenałem

arsenal.jpg

Na imprezę z okazji 67 rocznicy bohaterskiej akcji pod Arsenałem organizowaną przez Hufiec ZHP Warszawa-Mokotów do Warszawy przyjechał ponad tysiąc harcerek i harcerzy z całej Polski. Przez cały dzień druhny i druhowie będą uczestniczyć w grze ulicznej i warsztatach. O godz. 17. 30 w kinie Wisła zaplanowana jest uroczysta premiera filmu "Oni szli szarymi szeregami"
 
Natomiast oficjalne obchody zaplanowano na niedzielę. O godz. 10 w Katedrze Polowej Wojska Polskiego przy ul. Długiej odprawiona będzie msza święta, po której nastąpi przemarsz przed Grób Nieznanego Żołnierza. Uroczystości zakończą się o godz. 13 pod Arsenałem.
 
67 lat temu u zbiegu ul. Bielańskiej, Długiej i Nalewek 28 członków Szarych Szeregów w bohaterskiej akcji odbiło z rąk gestapo Janka Bytnara "Rudego" oraz 20 innych więźniów Gestapo. W trakcie akcji zginął Aleksy Dawidowski "Alek" i Tadeusz Krzyżewicz "Buzdygan". Pojmany został Hubert Lenk "Hubert", wkrótce rozstrzelali go hitlerowcy.
 
 
Jan Bytnar, 3 dni później zmarł w wyniku uszkodzenia ciała spowodowanego torturami jakich doświadczył na Gestapo. Miał 22 lata.

Społeczność

Chcemy waszych minerałów