Multimedia

Kto przegląda

W tej chwili stronę przegląda 0 użytkowników i 7 gości.

Portugalia: Prokuratura znów zainteresowała się tajnymi katowniami CIA

Katownie CIA

Centralne Biuro Śledczo-Karne - stanowiące część Prokuratury Generalnej w Lizbonie - wznowiło śledztwo w sprawie udziału Portugalii w powstawaniu tajnych więzień CIA. Ostatnie takie zakończone zostało w 2010 roku. Prokuratura orzekła wówczas, iż Portugalia udostępniła Stanom Zjednoczonym jedynie lotniska w Porto, na Maderze i Azorach do międzylądowań dla tajnych lotów między Europą a Ameryką. Nie ustalono wtedy zaś, kto był transportowany na pokładzie tych samolotów. Portugalscy inspektorzy ustalą teraz, czy podczas tzw. tajnych lotów mogło dochodzić do torturowania pasażerów.

Przyczyną wznowienia śledztwa stały się zawarte w raporcie opublikowanym 4 lutego przez Open Society Foundations, które umieszczały Portugalię w szeregu krajów ułatwiających CIA tworzenie tajnych więzień oraz przesłuchiwanie i transport więźniów.

W raporcie podane zostało, że w latach 2001-2006 władze Portugalii zezwoliły na co najmniej aż 115 międzylądowań na swoim terytorium samolotów CIA, przewożących osoby podejrzane o terroryzm, podczas tych międzylądowań dochodziło do torturowania więźniów, a portugalski rząd pomagał w transporcie więźniów do amerykańskiej bazy wojskowej Guantanamo.

Portret użytkownika cinco
 #

O tajnych więzieniach CIA wspomnieliśmy już np tu: http://www.1917.net.pl/?q=node/14914

 

Społeczność

Pokój i ziemia