Multimedia

Kto przegląda

W tej chwili stronę przegląda 1 użytkownik i 77 gości.

RPA: Faszystowski lider Eugene Terre'Blanche zamordowany

Eugene-Terre_Blanc_1499793c.jpg

Eugene Terre'Blanche lider skrajnie prawicowego proapartheidowego Afrykanerskiego Ruchu Oporu (Afrikaner Weerstandsbeweging) został zamordowany w swoim domu. Pod zarzutem morderstwa aresztowano już dwóch czarnych pracowników jego farmy w wieku 21 i 15 lat. Został pobity na śmierć metalowymi rurami i pocięty maczetami. Najczęściej przedstawiana w mediach wersja brzmi że zabójstwo było spowodowane faktem iż Terre-Blanche nie wypłacił im pensji. Mniej popularna wersja mówi o zabójstwie na tle rasowym lub politycznym.
 
Eugene Terre'Blanche, urodził się w 1941 w Transwalu. Wywodził się z rodziny potomków francuskich hugenotów. Jego dziadek walczył z Brytyjczykami w Wojnie Burskiej. Po ukończeniu szkoły pracował jako policjant. W 1970 roku zawiedziony "liberalną polityką" premiera i późniejszego prezydenta Balthazara Johannesa Vorste'a oraz "wzrostem komunistycznych wpływów w afrykanerskim społeczeństwie" założył wraz z 6-cioma osobami Afrykanerski Ruch Oporu. Organizacja ta istnieje do dzisiaj.
 
ARO najsilniejszą pozycję zdobył w latach 80 i 90 kiedy to przejściowo należało do niego nawet 70 tysięcy osób. Kierowana przez Terre-Blanche grupa była największym zagrożeniem dla upadku appartheidu. Jej członkowie poprzez brutalne akcje dążyli do secesji terytoriów zamieszkałych w większości przez białych potomków Burów.
 
W 1991 roku w miejscowości Ventersdorp, około 2 tysiące działaczy ARO i innych prawicowych bojówek uzbrojonych w broń palną walczyło z policją przez kilka godzin. W wyniku konfrontacji zginęło łącznie około 30 członków ARO, policjantów i przypadkowych przechodniów.
 
Pewien czas później w tym samym roku działacze ARO za pomocą samochodu wdarli się do Kempton Park World Trade Centre gdzie odbywały się negocjacje w sprawie pokojowych zmian ustrojowych w RPA. Zdemolowali wnętrze budynku po czym uciekli. 
 
W 1994 ARO wraz z innymi prawicowymi bojówkami rozbiła siły czarnych separatystów z bantustanu Bophuthatswana, który ogłosił niepodległość. Zginęło wówczas nawet 100 osób.
 
Terre'Blanche przebywał przez kilka lat w więzieniu w związku z napadem na stację benzynową. Mimo iż w ostatnich latach mniej angażował się w politykę nadal formalnie pozostał liderem ARO.
 
ARO oprócz rasistowskich demonstracji i zamieszek znana jest także z programu humanitarnego który w latach 80 zapewniał codzienny posiłek 14 tysiącom najbiedniejszych Afrykanerskich dzieci z Pretori.
 
Dodatkowo należy zauważyć że morderstwo białego rasisty Terre'Blanche wydarzyło się w kontekście eskalacji rasistowskich wybryków czarnych. W ostatnim czasie doszło do morderstw na kilkunastu białych farmerach. Ostatnio również lider młodzieżówki Afrykańskiego Kongresu Narodowego został ukarany za publiczne śpliewanie piosenki "Zabij Bura".
 
Rosnące ponowne napięcia pomiędzby białą mniejszością a czarną większością próbuje łagodzić prezydent RPA Jacob Zuma który 30 marca odwiedził osiedle białej biedoty w Bethlehem.

Portret użytkownika dos
 #

Kto sieje wiatr ten zbiera burzę.

 

Ogłoszenia parafialne

Społeczność

jednolity front