Multimedia

Kto przegląda

W tej chwili stronę przegląda 0 użytkowników i 12 gości.

17 rocznica śmierci południowoafrykańskiego komunisty Chrisa Haniego

hanihead.jpg

10 kwietnia 1993, polski imigrant mieszkający w Republice Południowej Afryki Janusz Waluś zastrzelił Chrisa Haniego, który od 1991 piastował stanowisko przewodniczącego KC Partii Komunistycznej RPA. W morderstwie pomógł mu konserwatywny poseł Clive Derby-Lewis[1] który dał mu broń. Obaj zostali ujęci i odsiadują wyrok dożywotni.Janusz Waluś przed skazaniemJanusz Waluś przed skazaniem
 
Hani został zabity strzałem przed swoim domem w Dawn Park mieszanej rasowo dzielnicy Boksburgu. Otrzymał dwa postrzały w głowę i brzuch, potem zabójca strzelił jeszcze dwukrotnie w skroń leżącemu na ziemi Haniemu. Waluś natychmiast próbował uciekać jednak po kilkunastu minutach od zamachu został ujęty przez policję.
 
Derby-Lewis i Waluś zostali przesłuchani przed Komisją Prawdy i Pojednania gdzie obydwaj zadeklarowali polityczny charakter zbrodni i zaapelowali o amnestię. Komisja nie przychyliła się do ich prośby. Zostali skazani na dożywotnie więzienie. W 2008 odrzucono wniosek o warunkowe zwolnienie Derby-Lewisa a w 2009 Walusia.
 
Chris Hani, urodził się w 1942 roku w Cofimvaba wchodzącej w skład bantustanu Transkei. Z marksizmem zetknął się w szkole wyższej. W wieku 15 lat wstąpił do młodzieżówki Afrykańskiego Kongresu Narodowego. Po ukończeniu szkoły wyższej wstąpił do Umkhonto we Sizwe (po. Włócznia ludu) zbrojnej organizacji Kongresu Narodowego. Aresztowany za głoszenie komunizmu w 1963 uciekł do Lessotho. Otrzymał wyszkolenie wojskowe w Związku Radzieckim po czym wrócił do Afryki, gdzie uczestniczył w wojnie o niepodległość w Rodezji (dzisiejsze Zimbabwe). Kilkakrotnie próbowano go zamordować m.in podczas pobytu w Lessotho i w Lusace, stolicy Zambii.Logo PPK
 
Po legalizacji Kongresu Narodowego w 1990 roku powrócił do RPA. W 1991 przejął władzę w Partii Komunistycznej po Joe Slovo. Był zwolennikiem pokojowej reformy ustrojowej w RPA. Jego morderstwo miało doprowadzić do utrzymania w RPA, appartheidu.
 
 
Po jego śmierci, mimo pojednawczego wystąpienia Nelsona Mandeli w kraju wybuchły zamieszki.
 
Dla uczczenia pamięci Chrisa Haniego, jego imieniem nazwano Szpital Chris Hani Baragwanath w Soweto, w Johannesburgu, największy szpital na Świecie. Ponadto kilka nazw geograficznych w RPA otrzymało przedrostek "Hani" w nazwie. Muzyk Dave Matthews, mieszkaniec RPA pochodzący ze Stanów Zjednoczonych cztery dni po zamordowaniu Haniego nagrał popularną piosenkę ku jego czci.
 
Nazwiskiem Walusia zaproponowali natomiast nazwać prawicowi radni jedną z ulic w Radomiu. Na szczęście nie doszło to do skutku. Czci mordercy broni tylko parę piosenek faszystowskich zespołów muzycznych.

 

Wersja koncertowa piosenki "#36" Dave Matthews Band

See video

Tekst piosenki (j. angielski)

[1] Pomimo imienia i nazwiska utrzymuje że jest "słusznego" niemiecko-szkockiego pochodzenia. By to potwierdzić m.in porzucił Kościół Katolicki i przyłączył się do Afrikaanse Protestantse Kerk (pol. Afrykański Kościół Protestancki), niewielkiego rozłamowego kościoła kalwińskiego, który popiera idee appartheidu. Co ciekawe tego samego wyznania był zamordowany kilka dni temu Eugene Terre'Blanche (Red).

Ogłoszenia parafialne

Społeczność

SIERP i MŁOT