Multimedia

Kto przegląda

W tej chwili stronę przegląda 0 użytkowników i 84 gości.

Były premier Węgier podkreśla trudną sytuację gospodarczą kraju i ogromne bezrobocie

Orban_Viktor_kryzys.jpg

Po pierwszej turze węgierskich wyborów parlamentarnych przywódca zwycięskiej centroprawicowej partii Fidesz Viktor Orban, premier Węgier w latach 1998-2002, ostrzegł, że sytuacja gospodarcza kraju jest trudna, a deficyt budżetowy będzie zapewne wyższy niż prognozowano.
Były premier zwrócił uwagę na ogromne, dochodzące do 20 procent bezrobocie, które niesie zagrożenie dla węgierskiej demokracji.

"Węgry nie są w takiej sytuacji, by zmiany strukturalne lub modernizacja dały się zrealizować bez wzrostu gospodarczego. Rzeczywisty wskaźnik bezrobocia wynosi od 16 do 20 proc. Jeśli tak wysoki poziom bezrobocia utrzyma się przez dłuższy czas, nie możemy mieć nadziei na to, by Węgry pozostały umiarkowaną przewidywalną demokracją" - zaznaczył na konferencji prasowej Orban, który prawdopodobnie zostanie nowym premierem.

"Zagadnieniem na dziś nie jest to, jaki deficyt budżetowy ustali przyszły rząd. Pierwszym zagadnieniem jest sytuacja budżetu w chwili obecnej. Według projekcji wydaje się, że w połowie maja lub pod koniec maja deficyt osiągnie od 95 do 100 proc. całości przewidzianej na bieżący rok, co oznacza, że nie będzie żadnej rezerwy na drugie półrocze. Najpierw musimy zapoznać się z rzeczywistą sytuacją, a Międzynarodowy Fundusz Walutowy, Unia Europejska i inwestorzy muszą to zrozumieć" - dodał Orban.

Społeczność

SIERP i MŁOT