Multimedia

Kto przegląda

W tej chwili stronę przegląda 0 użytkowników i 16 gości.

Niemcy: "Süddeutsche Zeitung" nie ujawni informacji o rajach podatkowych

burżuje na wyspie

Niemiecki dziennik "Süddeutsche Zeitung" oświadczył w piątek, że nie udostępni władzom Niemiec informacji o osobach ukrywających swój majątek w rajach podatkowych. O przekazanie tych materiałów apelował minister finansów Wolfgang Schaeuble. Rzecznik niemieckiego ministerstwa Martin Kotthaus powiedział: - "To wspaniale, że dziennikarze o tym piszą. Byłoby jednak lepiej, gdybyśmy mogli ścigać osoby unikające podatków."

Redakcja monachijskiej gazety stwierdziła, że "prasa nie jest organem pomocniczym policji, prokuratury czy też kontroli podatkowej".

Dziennik napisał w czwartek, że około 130 tysięcy osób z ponad 170 krajów ukryło swój majątek w rajach podatkowych na całym świecie. Redakcja powoływała się na materiały przekazane w 2012 r. przez anonimowego informatora Międzynarodowemu Stowarzyszeniu Dziennikarzy Śledczych (ICIJ). 260-gigabajtowy twardy dysk zawierał 2,5 miliona poufnych dokumentów, które pochodziły z dwóch firm specjalizujących się w lokowaniu środków finansowych w rajach podatkowych. Zbiór dokumentów jest 160 razy większy od opublikowanego w 2010 r. przez WikiLeaks zbioru depesz dyplomatycznych.

Dostęp do materiałów miały oprócz "Süddeutsche Zeitung" m.in. niemiecka stacja telewizyjna NDR, brytyjski "Guardian", szwajcarska "Sonntagszeitung" oraz amerykanski "Washington Post".

Informacje dotyczą 122 tysięcy fikcyjnych firm (tzn. mających jedynie skrzynkę pocztową) i zarejestrowanych m.in. na Brytyjskich Wyspach Dziewiczych, w Hongkongu, Singapurze, a także na Seszelach i Wyspach Cooka.

Liberalny "Süddeutsche Zeitung", nie będący "organem pomocniczym policji, prokuratury czy też kontroli podatkowej, ma jednych z najlepszych dziennikarzy śledczych w Niemczech, np. Hansa Leyendeckera, który w 1994 r. wykrył, we współpracy z Federalną Służbą Wywiadowczą (Bundesnachrichtendienst, BND), proceder przemytu rosyjskiego plutonu do Niemiec.

Społeczność

BLOOD