Multimedia

Kto przegląda

W tej chwili stronę przegląda 0 użytkowników i 51 gości.

Grecja: Dimar opuszcza koalicję rządową

DIMAR

W piątek centrolewicowa partia DIMAR (Demokratyczna Lewica) ogłosiła, że wycofuje z rządu 2 ministrów w związku z wewnątrzkoalicyjnym konfliktem wokół publicznego nadawcy.
Jak poinformowali przedstawiciele partii DIMAR, dymisje mają złożyć ministrowie sprawiedliwości i ds. reformy administracyjnej oraz dwaj wiceministrowie z tej partii.
 
Przedstawiciele wszystkich trzech partii (ND, PASOK, DIMAR) wykluczają na chwilę obecną możliwość przyspieszonych wyborów.
 
Partie koalicyjne nie nie rozwiązały w ciągu trzech spotkań sporu wokół publicznego nadawcy ERT. 11 czerwca rząd zamknął nadawcę, uzasadniając to koniecznością dalszych oszczędności. W poniedziałek wieczorem sąd administracyjny najwyższej instancji anulował tymczasowo decyzję rządu o zamknięciu ERT oraz nakazał ponowne otwarcie aż do powołania nowego nadawcy publicznego. Jednak pojawiły się rozbieżne interpretacje orzeczenia sądu i rERT w dalszym ciągu nie nadaje.
 
Po wyborach z czerwca 2012 r. koalicja rządowa ND-PASOK-DIMAR miała 179 miejsc na 300 w greckim parlamencie. Po dezercji części posłów (obecnie niezależnych) i opuszczeniu przez Demokratyczną Lewicę koalicji, ma ona 153 miejsca.
 
DIMAR (Demokratyczna Lewica) powstała w 2010 r., po tym jak prawe, pro-cięciowe skrzydło Synaspismos opuściło ugrupowanie w celu stworzenia własnego. Po wyborach w maju 2012 r. DIMAR zmienił stanowisko w sprawie polityki "zaciskania pasa" i wyrażało gotowość uczestnictwa w koalicji z Syrizą i KKE. Miesiąc później, po czerwcowych wyborach partia weszła w skład koalicji realizującej program Trojki. Fotis Kouvelis - przywódca partii - wyraził dalsze poparcie dla "agendy reform" i pozostania Grecji w UE. 

Społeczność

jednolity front