Multimedia

Kto przegląda

W tej chwili stronę przegląda 0 użytkowników i 10 gości.

Kuba "modernizuje" gospodarkę

Kuba - flaga (zdjęcie)

W sobotę rozpoczyna się VIII kadencja kubańskiego Narodowego Zgromadzenia Władzy Ludowej (Asamblea Nacional del Poder Popular). Jednym z pierwszych zagadnień, które ma rozpatrywać kubański parlament mają być propozycje reform gospodarczych będące efektem pracy Komisji ds. ekonomicznych.

Na piątkowym posiedzeniu Komisji minister finansów i cen Lina Pedraza podkreśliła, że planowanie ekonomiczne pozostaje kluczowym elementem kubańskiej gospodarki. Istotne ma być włączenie w plan gospodarczy "nowych podmiotów". Minister podkreśliła również, że jeśli planowanie ma być efektywne, konieczna jest walka z brakiem dyscypliny fiskalnej, niedokładnością w planowaniu budżetów przedsiębiorstw oraz marnotrawstwem.

Wiceprzewodniczący Rady Ministrów Marino Murillo mówił natomiast o konieczności zmian w "przedsiębiorstwach socjalistycznych".

Do proponowanych innowacji należą wprowadzenie w przedsiębiorstwach państwowych funduszy amortyzacyjnych (w których większość miałoby państwo) oraz zachowanie przez przedsiębiorstwo 50% swoich akcji.

"Największym wyzwaniem jest osiągnięcie przez przedsiębiorstwa państwowe względnej niezależności w socjalizmie" - powiedział Murillo.

Zmiany te mają być początkiem większej reformy gospodarki.

Ogłoszenia parafialne

Społeczność

dzierżyński