W sobotę rozpoczyna się VIII kadencja kubańskiego Narodowego Zgromadzenia Władzy Ludowej (Asamblea Nacional del Poder Popular). Jednym z pierwszych zagadnień, które ma rozpatrywać kubański parlament mają być propozycje reform gospodarczych będące efektem pracy Komisji ds. ekonomicznych.
Na piątkowym posiedzeniu Komisji minister finansów i cen Lina Pedraza podkreśliła, że planowanie ekonomiczne pozostaje kluczowym elementem kubańskiej gospodarki. Istotne ma być włączenie w plan gospodarczy "nowych podmiotów". Minister podkreśliła również, że jeśli planowanie ma być efektywne, konieczna jest walka z brakiem dyscypliny fiskalnej, niedokładnością w planowaniu budżetów przedsiębiorstw oraz marnotrawstwem.
Wiceprzewodniczący Rady Ministrów Marino Murillo mówił natomiast o konieczności zmian w "przedsiębiorstwach socjalistycznych".
Do proponowanych innowacji należą wprowadzenie w przedsiębiorstwach państwowych funduszy amortyzacyjnych (w których większość miałoby państwo) oraz zachowanie przez przedsiębiorstwo 50% swoich akcji.
"Największym wyzwaniem jest osiągnięcie przez przedsiębiorstwa państwowe względnej niezależności w socjalizmie" - powiedział Murillo.
Zmiany te mają być początkiem większej reformy gospodarki.
- 2860 odsłon