Multimedia

Kto przegląda

W tej chwili stronę przegląda 0 użytkowników i 13 gości.

Ruch Palikota skręca na lewo? Propozycje zmian w prawie pracy

Ruch Palikota

W dniu 3 września na Forum Ekonomicznym w Krynicy-Zdroju posłanka Anna Grodzka z Ruchu Palikota przedstawiła propozycje postulowanych zmian w prawie pracy.

 
Ruch Palikota pragnie między innymi uściślenia definicji stosunku pracy, w celu lepszej ochrony przed zatrudnieniem na umowach śmieciowych, domniemania  domniemania zatrudnienia w ramach stosunku pracy dla osób, które wykonywały pracę bez pisemnej umowy a także wprowadzenia zasady, że zawarcie po raz drugi umowy na czas określony, bądź wykonywanie w sposób ciągły pracy przez przynajmniej dwadzieścia cztery miesięce oznaczałoby przejście na umową na czas określony.
 
Partia proponuje także zniesienie karalności pracowników za ujawnienie "pracy na czarno".
Jak stwierdziła Grodzka

"Chcemy sprawiedliwego społeczeństwa, chcemy państwa opiekuńczego. Polska powinna zmienić filozofię gospodarowania i wejść na tą drogę. Projekt naszej ustawy idzie w tym duchu"
 
Wśród kolejnych propozycji Ruchu Palikota znajduje się ograniczenie prawa do etatu związkowego maksymalnie do połowy czasu pracy, oraz kadencyjność w sprawowaniu funkcji związkowych. Wzmocnione ma zostać prawo do strajku przez fakt, że zniesiony miałby zostać przepis mówiący o zakazie strajku w przypadku podleganiu pod jurysdykcję organów państwowych.
Jak skomentował te propozycje prawnik ze współpracującej z Ruchem Palikota Kancelarii Sprawiedliwości Społecznej, Grzegorz Ilnicki
 Uważamy, że związki zawodowe są koniecznym elementem życia zakładu pracy, który chcemy wspierać. Tylko oczekujemy, że te związki będą miały charakter demokratyczny i nie będą ograniczone biurokracją
Jak dodał Ilnicki, podsumując te propozycje, projekt ten nie likwiduje etatów związkowych i nie jest wymierzony w pracodawców
"Jeżeli ktoś jest kierowcą autobusu i związkowcem, to przez pół etatu może być związkowcem, ale drugą część tego etatu jeździ autobusem, zna problemy swoich kolegów, nie alienuje się" -

Portret użytkownika tres
 #

Pytanie tylko na ile te propozycje są podyktowane autentycznie lewicowymi poglądami Grodzkiej, a na ile jest to część szerszego planu, według którego poparcie ludzi o poglądach lewicowych ma zostać skierowane ku formacji stworzonej przez byłych polityków rządzącej PO, która w najistotniejszym głosowaniu - ustawie 67 poparła kulawy rząd Tuska.

 
Portret użytkownika cinco
 #

Widać nie jedyny Duda wpadł na pomysł, że na rosnącym niezadowoleniu społecznym można zrobić karierę ogłaszajac się "przyjacielem ludu".

Z drugiej strony takie ustawy poprawiłyby kondycję klasy robotniczej. Np umowy śmieciowe rozbijają pewną spójność, jedność robotników tak, że niektórzy zaczęli tworzyć teorie o nowej klasie tzw. prekariatu (pisaliśmy o tym już o tym w tym artykule: http://www.1917.net.pl/node/10214 ). Z kolei te palikotowe propozycje o związkowcach spowodowałyby być może, że pracownicy chętniej podejmowaliby się działalności związkowej - na chwilę obecną powstają przepisy, wedle których np to sami pracownicy muszą dokładać do ich funkcjonowania. Na dobrą sprawę strach podejmować taką działalność, by z trudem zdobytej pracy jeszcze szybciej nie stracić.

 

Ogłoszenia parafialne

Społeczność

dzierżyński