Multimedia

Kto przegląda

W tej chwili stronę przegląda 0 użytkowników i 9 gości.

Rafał Zieleniewski:Tak dalej być nie może!

Demonstracja związkowa w Warszawie 14 września 2013 blok antykapitalistyczny

Kilka dni temu dotarła do nas wszystkich informacja o próbie zabójstwa. Ale ciężko poraniony tasakiem człowiek, ręką z obciętymi palcami, wygrzebał się z płytkiego grobu. Sparaliżowany, nie mogąc chodzić czy nawet czołgać się, doturlikał się do szosy, gdzie zauważył go jakiś kierowca. Jego życiu nie zagraża niebezpieczeństwo, ale murarzem już raczej nie będzie.
 
Z jego opowiadania wyłaniają się przyczyny tragedii. Zażądał od swojego pracodawcy 1400 zł zaległego wynagrodzenia. A ten wolał zabić. Czy coś takiego mogło się zdarzyć w Polsce Ludowej? Nie, to nikomu nie przyszłoby nawet do głowy. Kto więc jest winny tragedii?
 
Jest coś takiego jak rozkład statystyczny Gaussa. Pracodawca, który zabija to oczywiście przykład skrajnego zachowania, na samym końcu ogona statystycznego. Ale on nie może zaistnieć bez ideologicznego wsparcia kumpli pracodawców toczących codziennie bezlitosną walkę z klasą robotniczą. Najlepiej te opinie pełne pogardy i nienawiści wobec pracujących wyraził Cezary Kaźmierczak, prezes Związku Przedsiębiorców i Pracodawców. Przedsiębiorcy mają głęboko w dupie, jaką Pan zechce ustanowić płacę minimalną oraz czy zlikwiduje Pan umowy cywilno-prawne - napisał do Piotra Dudy, przewodniczącego NSZZ Solidarność. Oczywiście szef pracodawców przemilczał fakt, że ludzie – jak ten porąbany przez pracodawcę – nie otrzymują często płacy minimalnej a pracują całe życie na czarno, nawet bez umowy zlecenia. Skąd ten tupet pracodawców? Bo czują bezkarność i milczące poparcie rządu dla polityki obniżania kosztów pracowniczych, tak by Polska konkurowała cenowo z Chinami. Tadeusz Mazowiecki wdrożył plan Jeffrey’a Sachsa dezindustrializacji i denacjonalizacji polskiego przemysłu. Robotnicy w montowniach biegają kilka razy szybciej niż w fabrykach PRL-u a społeczna wydajność ich pracy jest niższa. Śmieciowe warunki pracy są odzwierciedleniem śmieciowego pseudo przemysłu w Polsce.
 
Młody człowiek, który jest bohaterem świata pracy w Rzeczypospolitej Tuska i Kaczyńskiego, nie znalazł pomocy od Państwowej Inspekcji Pracy ani od związków zawodowych. Taka jest polityka rządu, likwidacji praw pracowniczych i utrudniania pracownikom i pracownicom dochodzenia swych praw. Wspomaga rząd w walce ze związkami zawodowymi Gazeta Wyborcza, kościół katolicki i Ruch Palikota. Janusz Palikot i jego polityczni sojusznicy opluwają dziś związki zawodowe i piszą projekty ustaw godzące w organizacje pracowników. To nie jest już ogon statystyczny, powyższe poglądy przeszły przez centrum i zajęły drugie ramię rozkładu statystycznego Gaussa. To ramię, gdzie rezydują mieniące się lewicowymi partie polityczne i związki mówiące o równości wszystkich ludzi.
 
Tak dalej być nie może. Na Śląsku, gdzie jeszcze są resztki przemysłu i zwartej klasy robotniczej doszło do strajku generalnego. Już czas na strajk generalny w całej Polsce. Nawet w Warszawie, gdzie pasożytuje bajkowo rozbudowana warstwa biurokratyczna. Czy mamy czekać aż w każdej rodzinie ktoś będzie porąbany tasakiem?
 
Źródłem podstawowym zła jest gloryfikacja świętej zasady kapitalizmu: maksymalizacji zysku. A narzędziem panowania klasy kapitalistycznej jest wyzysk pracujących przez pracodawców. Sprzeciwiamy się podziałowi na klasy! Będziemy dążyć do zniesienia wyzysku kapitalistycznego i burżuazyjnego państwa, które stoi na jego straży.
 
Formułujemy czwartą kolumnę w dniu związkowych protestów ulicznych. Na rondzie de Gaulle’a dołączymy do związkowców z OPZZ, FZZ i Solidarności. Razem wykrzyczymy na Krakowskim Przedmieściu co sądzimy o Związku Przedsiębiorców i Pracodawców oraz symbolu burżuazyjnego państwa!
 
Rafał Zieleniewski
 
Tekst stanowi zapis przemówienia wygłoszonego podczas manifestacji Bloku Antykapitalistycznego przed wspólnym pochodem ze związkami zawodowymi w dniu 14 września 2013 roku.

Portret użytkownika tres
 #

W powyższym tekście dość dyskusyjną tezę stanowi rzekomo antypracowniczy charakter Ruchu Palikota. Mimo zaangażowania samego lidera partii w biznesy, jedną z wiodących sił w RP jest teraz Anna Grodzka, która systematycznie ciągnie tę partię na lewo

 
Portret użytkownika Roger
 #

Myślę, że lepszym określeniem byłoby: posłanka Anna Grodzka usiłuje ciągnąć RP w lewo. Niestety, to nie wychodzi. Ostatnio RP wsparł Leszka Balcerowicza, obrońcę prywatnych funduszy emerytalnych. W tym gronie znalazła się Polska Partia Pracy Sierpień 80, tóra potwierdziła że jest jej obojętne czy emerytury gromadzą OFE czy ZUS. 

 
Portret użytkownika tres
 #

Gdzie niby PPP stwierdziła "że jest jej obojętne czy emerytury gromadzą OFE czy ZUS"?
 
Program PPP:
  http://www.partiapracy.pl/?skelMod=ModContent&aid=75&mmid=367
VI EMERYTURY
 
Polska pozostaje jedynym krajem europejskim, który sprywatyzował swój system emerytalny poprzez oparcie go na przymusowych składkach do Otwartych Funduszy Emerytalnych (OFE). W poprzednim systemie opartym o wypłatę świadczeń z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (ZUS) emeryt otrzymywał świadczenie wynoszące średnio 60 procent wcześniejszego wynagrodzenia. Według szacunków świadczenia z nowego systemu mają stanowić zaledwie 35 procent wcześniejszej płacy.
 
Polska Partia Pracy zdecydowanie opowiada się za powrotem do systemu emerytalnego opartego na solidarności pokoleń, który jest standardem w krajach najwyżej rozwiniętych.
 
Uważamy, że podstawowym zadaniem polityki państwa musi być przede wszystkim tworzenie nowych miejsc pracy z opłacanymi składkami, z których będą wypłacane przyszłe emerytury. Zlikwidujemy przywileje emerytalne dla najbogatszych, którzy dziś nie płacą składek do ZUS, jeśli zarabiają powyżej 250 procent średniej płacy krajowej.
 
Jesteśmy przeciwko podwyższeniu wieku emerytalnego do 67 lat dla kobiet i mężczyzn, gdyż jest to próba narzucenia społeczeństwu zasady „pracuj aż do śmierci”.

 
Portret użytkownika Roger
 #  
Portret użytkownika SZM
 #

Roger: Gdzie w tej wypowiedzi jest poparcie dla OFE? Jest tylko stwierdzenie prostego faktu, że ludzi interesuje jaką będą mieli emeryturę, a nie to skąd będzie ona wypłacana, bo czy chcemy czy nie tak niestety dziś jest.
Natomiast stanowisko PPP wobec OFE jest jasne i klarowne. Opowiadamy się za likwidacją lub, w najbardziej kompromisowej wersji, za znacznym ograniczeniem tych instytucji. Więc bez insynuacji proszę.

 

Społeczność

Towarzysz Lenin oczyszcza ziemię ze śmieci