Multimedia

Kto przegląda

W tej chwili stronę przegląda 0 użytkowników i 23 gości.

Upada firma-legenda – Autosan

Autosan H9.jpg

Autosan S.A. w Sanoku, dawniej Sanocka Fabryce Autobusów „Autosan”, złożyła wniosek o upadłość.

Przedsiębiorstwo wyczerpało możliwości dalszego istnienia, a firma Sobiesław Zasada S.A., główny udziałowiec Autosana, odmówiła dalszego finansowania działalności.

18 września br. nic nie wskazywało na upadłość, Autosan prezentował się na targach „Transexpo” w Kielcach. 19 września Zarząd złożył do sądu wniosek o upadłość, o czym wieczorem tego dnia poinformował na stronie internetowej.

Od 2009 roku Autosan przynosił straty. Podejmowano działania naprawcze w postaci restrukturyzacji zatrudnienia, sprzedaż zbędnego majątku, przeniesienie całej produkcji do jednej tylko hali.

Przedsiębiorstwo zatrudniało ok. 450 pracowników. Nie otrzymali oni pensji połowy pensji za czerwiec i lipiec oraz pensji za sierpień. Do odwołania mają oni nie przychodzić do pracy. Związki zawodowe działające w zakładzie były świadome trudnej sytuacji, aczkolwiek sam wniosek o upadłość był dla nich zaskoczeniem. Dowiedzieli się o nim ze strony internetowej.

W 2012 roku Autosan wyprodukował ok. 100 autobusów, miał tym samym ok. 7% udziałów w rynku. Firmę wyprzedzały inne fabryki autobusów w Polsce, a właściwie montownie: MAN, Solaris, Volvo, Scania.

Sanockie przedsiębiorstwo działało od 1832 roku, kilkakrotnie zmieniając właścicieli i główny profil produkcji. W czasach świetności Autosan zatrudniał ponad 7000 pracowników i produkował 4,5 tys. autobusów rocznie.

Los firmy znajduje się w rękach sądu. Syndyk może kontynuować produkcję i podjąć inne działania aczkolwiek wniosek upadłościowy przewiduje likwidację majątku. Wygląda więc na to, że zniknie kolejna rodzima firma, będąca na swój sposób legendą. W 2008 upadłość ogłosił inny polski producent autobusów, Jelcz.

Autobusy Autosan jeszcze długo będą stanowić codzienny widok na wielu liniach komunikacyjnych, a gimbusy tej marki długo jeszcze będą stanowić tabor w dowozach szkolnych. Wielka szkoda, że będzie to widok zanikający. No ale w końcu Tuskobus nie był marki Autosana.

Społeczność

Sierp i młot