Multimedia

Kto przegląda

W tej chwili stronę przegląda 0 użytkowników i 56 gości.

Więcej władzy dla Maduro?

Maduro.jpg

Parlament wenezuelski głosował nad przyznaniem prezydentowi prawa do sprawowania władzy przez dekrety. Za było 99 spośród 165 posłów. Następne głosowanie w sprawie zwiększenia władzy prezydenta odbędzie się 19 listopada..
 
Maduro prosił o ten przywilej już miesiąc temu. Prezydent zamierza bowiem wykorzystać swą władzę do rozwiązania problemów ekonomicznych. Chce on stać na straży wysokości pensji, cen, zwalczać korupcję, skutecznie przeciwdziałać spekulacji i zwalczać wrogów stosujących "walke ekonomiczną" wobec rządu. 
 
Pierwsze kroki prezydent wykonał już 9 listopada wysyłając wojsko do sieci sklepów AGD, która ustaliła ceny 1000 razy większe niż koszty produkcji.

Portret użytkownika tres
 #

Sytuacja w Wenezueli może być dość dynamiczna. Z jednej strony mamy podział na obóz boliwariański skupiony wokół PSUV i opozycję, z drugiej, sprzeczności międzyimperialistyczne które pchają Chaveza i jego następce w popieranie niechętnych Waszyngtonowi reżimów, a z trzeciej - sprzeczności wewnątrz samego obozu boliwariańskiego, który dzieli się na część proletariacką i "boliburżuazje" wywodzącą się z urzędników z czasów przedchavezowskich.
 
 
W tej sytuacji silna władza dla lewicowego prezydenta może pomóc w przechyleniu szali walk klasowych w Wenezueli na korzyści proletariatu, choć danie uprawnień prezydentowi do rządzenia dekretami to miecz obosieczny, zwłaszcza gdyby w następnych wyborach władzę objął jakiś prawicowiec.
 
 
Odnośnie oceny sytuacji w Wenezueli warto wspomnieć nasz tekst z października 2012 (jeszcze za życia Chaveza)
 
 
http://www.1917.net.pl/node/10964

 

Społeczność

rot front