Multimedia

Kto przegląda

W tej chwili stronę przegląda 0 użytkowników i 9 gości.

Ukraina: Protesty zwolenników integracji z Unią Europejską

ukraina.jpg

Nawet 200 tys. ludzi demonstruje w Kijowie, stolicy Ukrainy. Sprzeciwiają się zahamowaniu integracji Ukrainy z Unią Europejską.

Władze Ukrainy postanowiły nie podpisywać umowy stowarzyszeniowej z Unią Europejską. Powodem są naciski Unii Europejskiej na uwolnienie byłej premier Julii Tymoszenko, skazanej na 7 lat za defraudację i spowodowanie strat przedsiębiorstwa Naftohaz Ukrainy. Ukraina uznaje to za wtrącanie się Unii Europejskiej w jej wewnętrzne sprawy i nie godzi się na uwolnienie Julii Tymoszenko.

Ponadto, Ukraina po podpisaniu umowy stowarzyszeniowej z UE musiałaby mocno ograniczyć współpracę gospodarczą z sąsiednią Rosją. Zdaniem Ukrainy, UE nie zaoferowała Ukrainie sensownego zadośćuczynienia za straty ukraińskiej gospodarki tym spowodowane.

Partie opozycje – „Ojczyzna” związana z b. premier Tymoszenko, UDAR kierowany przez boksera Witalija Kliczkę oraz nacjonalistyczna «Swoboda» – zorganizowały masową demonstrację przeciwko zaniechaniu integracji z Unią Europejską. Przemarsz wyruszył spod pomnika Tarasa Szewczenki i dotarł na plac Europejski. Rozstawiono 15 namiotów, pomimo sądowego zakazu ustawiania małych form architektonicznych. W przemarszu wzięło udział 100-150 tys. osób.

Część demonstrantów z pl. Europejskiego przeszło pod budynek Rady Ministrów, będący siedzibą rządu. Podjęto próbę szturmu budynku. Milicja reagowała biernym oporem – odpychano demonstrantów, nie używano siły fizycznej ani pałek, z czasem jednak użyto gazu łzawiącego.

Drugie zgromadzenie odbywa się na Majdanie, gdzie protestują zwolennicy integracji z UE z organizacji społecznych, nie chcących wiązać się z partiami politycznymi.

Łącznie w protestach bierze udział już 200 tys. ludzi. Dochodzi do incydentów z milicją. Ograniczono ruch na rogatkach Kijowa, nie wpuszczane są autobusy.

Społeczność

UPA