Multimedia

Kto przegląda

W tej chwili stronę przegląda 0 użytkowników i 12 gości.

Chile: Camila Vallejo dostała sie do parlamentu

Camila_Vallejo.jpg

Słynna przywódczyni studentów, Camila Vallejo po wyborach dostała się do Kongresu Narodowego Chile.

25-letnia Camila Vallejo to członkini Komunistycznej Młodzieży Chile, młodzieżówki Komunistycznej Partii Chile, była przewodnicząca Federacji Studentów Uniwersytetu Chilijskiego, była przewodnicząca Konfederacji Studentów Chile a także przywódczyni strajków studenckich w 2011 roku.

Komunistyczna Partia Chile zdobyła 4,11% głosów i uzyskała 6 miejsc w Kongresie Narodowym. Jest to ponad 2-krotny wzrost. W wyborach w 2009 roku KP Chile zdobyła 2,01% głosów i 3 miejsca, co z kolei było najgorszym wynikiem od lat.

Dostanie się do parlamentu przywódczyń protestów studenckich, Camili Vallejo i Karol Carioli, świadczy o tym, że KP Chile głównie im zawdzięcza największą liczbę parlamentarzystów od czasów zamachu stanu Augusto Pinocheta.

Camila Vallejo zdobyła 62 505 głosów w swoim okręgu, co stanowi 43,66%, wyprzedzając swojego głównego rywala o 19,62 pkt. %. Natomiast Karol Cariola zdobyła w swoim okręgu 35 604 głosów, co stanowi 38,47%, o 13,63 pkt. % więcej od swojego głównego rywala.

Komunistyczna Partia Chile startowała w koalicji Nowa Większość, z socjalistami i chadekami. Koalicja wygrała wybory zdobywając 47,74% poparcia.

Równolegle odbywają się wybory prezydenckie. W pierwszej turze wygrała Michelle Bachelet, członkini Socjalistycznej Partii Chile, zdobywając 73,05% poparcia. Jej wygrana w drugiej turze będzie oznaczać, że nowy rząd utworzy koalicja Nowa Większość, w skład której wchodzi Komunistyczna Partia Chile.

See video
Portret użytkownika tres
 #

Łącznie Komunistyczna Partia Chile dostała 255 tysięcy głosów, z czego ponad 98 tysięcy (czyli ok. 39%) przypadło na Vallejo i Cariolę. To pokazuje, że liderki ruchu studenckiego pozwoliły odnieść chilijskim komunistom największy sukces wyborczy od 40 lat, który co prawda nie powala na kolana ale przynajmniej nie ulega wątpliwościom, komu zawdzięczają znaczące poprawienie fatalnego wyniku sprzed 4 lat.
http://en.wikipedia.org/wiki/Communist_Party_of_Chile
 Na sukces złożyły się zarówno uroda, charyzma, posłuch społeczny jak i przede wszystkim istnienie realnego ruchu społecznego protestu jaki ma miejsce w Chile. No i ciągłość lewicy, która co prawda została mocno przetrzebiona przez siepaczy Pinocheta, ale zachowała swoje poparcie społeczne, czego u nas brak, dzięki czemu takie działaczki jak Cariola i Vallejo mogły wypłynąć, korzystając z solidnych struktur takiej organizacji jak JJCC.
Jest to także pewna wskazówka jak należy robić politykę jeśli chce się osiągnąc pewien sukces wyborczy. Przy czym my w Polsce musimy pamiętać o zerwanej przez stalinizm ciągłości rewolucyjnego ruchu robotniczego i braku tradycji społecznego protestu.

 

Społeczność

marks