Multimedia

Kto przegląda

W tej chwili stronę przegląda 0 użytkowników i 85 gości.

Obywatelski projekt zakazujący pracy w niedzielę trafił do Sejmu

Hipermarket

Obywatelski projekt zakazujący pracy w niedzielę w placówkach handlowych, podpisany przez 114 tys. osób, trafił we 31 grudnia do Sejmu. Projekt nowelizacji Kodeksu pracy przygotowany został przez Komitet Inicjatywy Ustawodawczej "Wolna Niedziela".

Obecnie wg Kodeksu pracy praca w placówkach handlowych jest niedozwolona w święta. Inicjatorzy projektu chcą, aby zapis rozszerzono także na pracę w każdą niedzielę.

Inicjatorami są drobni kapitaliści skupieni wokół Naczelnej Rady Zrzeszeń Handlu i Usług. Drobnomieszczaństwo przegrywa w konkurencji z wielkim kapitałem handlowym. "Polski handel zanika. Ustawodawcy powinni o tym pamiętać" - zaznaczyli zwolennicy projektu.

Ich zdaniem zakaz nie powinien przynieść większych zmian gospodarczych. "Z uwagi na to, że ilość środków dostępnych w budżetach domowych nie zmieni się - to zakupy zostaną rozłożone na sześć dni, a nie siedem, a ciężar zakupów niedzielnych przełożony zostanie na sobotę i poniedziałek" - argumentują.

W Sejmie na rozpatrzenie już czeka podobny projekt poselski. Trafił on do Sejmu pod koniec maja, poparli go posłowie PiS, PO, PSL i SP.

Społeczność

UPA