Multimedia

Kto przegląda

W tej chwili stronę przegląda 0 użytkowników i 12 gości.

Polska przyjęła 15 mln $ za więzienia Centralnej Agencji Wywiadowczej USA

cia.jpg

Według amerykańskiej gazety „The Washington Post” Polska przyjęła od CIA 15 mln $ za korzystanie z obiektów w Starych Kiejkutach dla celów tzw. tajnych więzień.

Gazeta publikuje na ten temat artykuł. W 2003 roku oficerowie Centralnej Agencji Wywiadowczej Stanów Zjednoczonych Ameryki (CIA) odebrali z Ambasady Stanów Zjednoczonych w Warszawie dwa kartony, w których w gotówce była kwota 15 mln $. Pieniądze trafiły tam drogą dyplomatyczna z Niemiec. Następnie oficerowie CIA przewieźli je do siedziby Agencji Wywiadu, gdzie odebrał je ówczesny zastępca szefa AW, płk Andrzej Derlatka. Pieniądze miały stanowić zapłatę za korzystanie z obiektów Ośrodka Szkolenia Agencji Wywiadu w Starych Kiejkutach. „Polski wywiad dostał trochę funduszy, a agencja pewną lokalizację do prowadzenia tajnej operacji.” – pisze „The Washington Post”.

„The Washington Post” opisuje dalej, że Stare Kiejkuty były dla Amerykanów najważniejszym tajnym więzieniem, jakie powstało po 11 września 2001, w których nielegalnie przesłuchiwano z użyciem tortur osoby podejrzane o terroryzm.

Ponieważ technicznie obiekty nie nadawały się do takiego wykorzystania, CIA sama zainwestowała ok. 300 tys. $ w odnowienie obiektów, adaptację i system monitorowania wizyjnego.

Nie wiadomo na co przeznaczono uzyskane w ten sposób 15 mln $.

Społeczność

Obama rev