Multimedia

Kto przegląda

W tej chwili stronę przegląda 0 użytkowników i 15 gości.

Sąd uznał legalność strajku w Budryku sprzed 6 lat - mimo tego liderzy robotniczego protestu zostali skazani!

Strajk w KWK Budryk (2007-2008)

Jak uznał we wtorek 21 stycznia sąd w Mikołowie, półtoramiesięczny strajk w kopalni "Budryk" przeprowadzony na przełomie 2007 i 2008 roku był legalny.
 
Z 14 oskarżonych skazana została trójka liderów strajku - Wiesław Wójtowicz, Grzegorz Bednarski i Krzysztof Łabądź.  Zostali oni skazani na wpłacenie 3 tysiące złotych na Fundusz Pomocy Pokrzywdzonym i 7,3 tysiąca złotych zwrotu kosztów procesu na rzecz Jastrzębskiej Spółki Węglowej. Pozostali, oskarżani m.in. o bicie łamistrajków i uwięzienie dyrektora zostali uniewinnieni
Sąd uzasadniając wyrok, stwierdził że nawet legalny strajk nie może rodzić dwuwładzy w zakładzie i utrudniać działań pracodawcy. Po ogłoszeniu wyroku oskarżeni i towarzyszący im koledzy odśpiewali na sali sądowej hymn strajkowy z czasów tamtego protestu.
 
Strajk w "Budryku" trwał od połowy grudnia 2007 do końca stycznia 2008. Był jednym z najdłuższych w historii polskiego górnictwa
Protestujący górnicy domagali się podwyżki płac do poziomu tych w Jastrzębskiej Spółce Węglowej

Portret użytkownika tres
 #

[nawet legalny strajk nie może rodzić dwuwładzy w zakładzie i utrudniać działań pracodawcy]
Pokazuje to, że kapitalistyczne państwo, za parawanem wolności obywatelskich, jest tylko narzędziem w rękach burżuazji. Kapitalistyczne prawo nie dopuszcza, aby zorganizowani robotnicy przeszkadzali burżujom w ich planach maksymalizacji zysków. Jedyne na co godzą się kapitaliści, to niewielkie ustępstwa wobec robotników, za które ci ostatni muszą nierzadko płacić krwią.
A nawet w "demokratycznych" państwach gdzie strajki są formalnie legalne, takich jak Polska, protestujący robotnicy muszą płacić za to że domagają się swoich praw - i to bynajmniej niemałe pieniądze  . Całe szczęście że istnieją związki zawodowe, które zapewne wspomogą bojowych działaczy. Całe szczęście, że istnieją górnicy, którzy są silnie uzwiązkowieni, i pokazują, że nawet w naszym kraju klasa robotnicza jest w stanie skutecznie walczyć o swoje prawa.

 

Ogłoszenia parafialne

Społeczność

Niech żyje rewolucjca socjalisyczna