Multimedia

Kto przegląda

W tej chwili stronę przegląda 0 użytkowników i 20 gości.

Unia chce odrestaurować kapitalizm na Kubie

Kuba - flaga

Szefowie dyplomacji państw UE mają dać w poniedziałek zielone światło do rozpoczęcia rozmów z Kubą na temat umowy o relacjach politycznych i gospodarczych. To najważniejszy krok w stronę otwarcia UE na dialog z Hawaną od czasu zniesienia sankcji w 2008 roku.

Unia planuje nawiązać stosunki gospodarce z kubańskim rządem w zamian za postęp w liberalizacji handlu. Nie znane jest jeszcze stanowisko Kuby w tej sprawie jednak oznacza to próbę jeżeli nie obalenia to chociaż zliberalizowania rządu kubańskiego. Jest to szantaż biorąc pod uwagę ciężką sytuację Kuby ze względu na wieloletnie embargo i odcięcie od większości państw świata.

Wiele krajów Unii ma już dwustronne porozumienia z Hawaną. Za największych zwolenników wzmocnienia współpracy UE z Kubą uchodzą Hiszpania i Włochy. Na początku stycznia tego roku Kubę odwiedził z kolei szef holenderskiej dyplomacji Frans Timmermans, który oświadczył tam, że dialog, a nie izolacja jest najlepszą drogą do osiągnięcia postępu.
Kuba sama powoli zmierza do degradacji socjalizmu ze względu na swoje osamotnienie w bloku komunistycznym. I tak pod naciskami USA i UE proces ten stopniowo przyspiesza.

Wiadomość autorstwa tow. Matib'a.

Portret użytkownika tres
 #

Samo nawiązanie kontaktów gospodarczych z UE może pomóc gospodarce Kuby. Na ile przyczyni się to do odrestaurowania kapitalizmu, zależy to już tylko od samych rządzących Kubą. Na razie u władzy są ci sami rewolucjoniści co 60 lat temu współtworzyli Ruch 26 lipca i  obalali reżim Batisty w 1959 roku - wśród nich prezydent Raul Castro (urodzony w 1931 roku) oraz wiceprezydent Ramiro Valdés (urodzony w 1932 roku) czy też członek Rady Ministrów Antonio Enrique Lussón Batlle (urodzony w 1930 roku). Niemniej jednak to pokolenie się przerzedza - Juan Almeida zmarł w 2009 roku, a Fidel Castro wycofał się z polityki.
Pytanie co będzie, kiedy stery władzy z konieczności obejmie młodsze pokolenie technokratów?
 
O groźbie restauracji kapitalizmu na Kubie pisaliśmy już we wrześniu ubiegłego roku, w tekście pt "Kuba- Cicha kontrrewolucja" :
http://www.1917.net.pl/node/18002
http://www.1917.net.pl/node/18005

 

Społeczność

SIERP i MŁOT