Multimedia

Kto przegląda

W tej chwili stronę przegląda 0 użytkowników i 116 gości.

24-latka walczy z ministerstwem o refundację

Natalia_Toepler.jpg

24-letnia Natalia Toepler ze Szczecina walczy z Ministerstwem Zdrowia o refundację jej leczenia.

U Natalii Toepler zdiagnozowano rzadki nowotwór układu chłonnego, ziarnicę złośliwą. Objawiła się ona nieoperacyjnym 20 cm guzem utrudniającym oddychanie. Toepler przyjęła 12 chemioteriapii, a dalszym etapem leczenia powinna być radioterapia. Ta jednak została wykluczona z uwagi na zły stan pacjentki i możliwą niewydolność oddechową.

Rozwiązaniem mógłby być lek o nazwie „Adcertis”. Polska jest jednak jednym z dwóch krajów Unii Europejskiej, w którym nie refunduje się tego leku. Lek kosztuje 400 tys. zł, a ta cena, zdaniem Ministerstwa Zdrowia, jest zbyt duża. Natalii Toepler powiedziano, że jest wyjątkowym przypadkiem, ale nie aż takim aby o ten lek się starać, nawet pomimo młodego wieku.

Jednak zdaniem Polskiej Koalicji Pacjentów Onkologicznych, tradycyjna metoda leczenia niekoniecznie jest tańsza. Tradycyjna metoda to chemioterapia, radioterapia i dalsze leczenie powikłań. Jej koszt czasem wynosi ok. 800 tys. lub nawet do 1 mln zł.

W obecnej chwili w Ministerstwie Zdrowia trwają pracę nad refundacją leku, a na razie jedyne co pozostało Natalii Toepler, to zbiórka pieniędzy. Zorganizowany zostanie koncert charytatywny oraz licytacja. Można także wpłacać darowizny bezpośrednio na konto Toepler. O akcji można się dowiedzieć ze strony na facebooku: Pomaganie jest Trendy.

Społeczność

marks