Multimedia

Kto przegląda

W tej chwili stronę przegląda 0 użytkowników i 15 gości.

Nowa lewicowa prezydent Chile podnosi podatki dla burżujów i zamierza wprowadzić bezpłatną edukację

Michelle Bachelet (obecna prezydent Chile) i liderka protestów studenckich Camilla Vallejo 13 sierpnia 2013

Wywodząca się z Socjalistycznej Partii Chile prezydent kraju,  Michelle Bachelet zamierza podnięść podatki dla wielkich firm. W planie ma także wprowadzenie darmowej edukacji i uchwalenie nowej konstytucji.
 
Podatek dla wielkich firm wzrośnie w ciągu 4 lat z 20% do 25% i opodatkowaniu ma ulec cały przychód, a nie tylko zysk.
 
W tym samym czasie podatki dla osób fizycznych zostaną obniżone - maksymalna stawka spadnie z 40% do 35%
Reforma ma zwiększyć wpływy do budżetu, które mają pomóc w sfinansowaniu systemu bezpłatnej edukacji. 
Wprowadzenie bezpłatnej edukacji było głównym postulatem studenckich protestów, jakie miały miejsce w Chile w latach 2011-2013. W ostatnich wyborach w listopadzie zeszłego do parlamentu z imponującymi rezultatami dostały się działaczki Komunistycznej Młodzieży  Chile i liderki protestów studenckich - Camila Vallejo, Karol Cariola  Vallejo dostała 62 tysiące głosów a Cariola 35 tysięcy na 6 milionów ważnych głosów oddanych w wyborach.
Jak przyznała Bachelet dla "Daily Times"  Celem jest bardziej sprawiedliwe opodatkowanie dochodu z pracy w stosunku do dochodu z kapitału

Chile jest jednym z krajów o najwyższym rozwarstwieniu społecznym na świecie co jest dziedzictwem krwawej, prawicowej dyktatury Augusto Pinocheta.
 
Obecna konstytucja Chile pochodzi z roku 1980, z czasów rządów junty Augusto Pinocheta. Początkowo pozostawiła władzę ustawodawczą w rękach złożonej z wojskowych Rady Rządzącej, powierzając Augusto Pinochetowi pełnię władzy wykonawczej na szczeblu centralnym.

 
Michelle Bachelet sprawowała funkcję prezydenta w latach 2006-2010.W wyborach 2010 roku nie kandydowała, ponieważ konstytucja Chile nie zezwala na reelekcję urzędującego prezydenta. W 2009 roku jako pierwsza prezydent Chile od czasów Salvadora Allende odwiedziła Kubę.
Bachelet zakończyła swoją prezydenturę z ogromną , sięgającą 84%
 
. Dla porównania, poprzedni prawicowy prezydent Chile, Sebastian Pinera pod koniec swojej prezydentury miał poparcie pomiędzy 22% a 35%, a fala krytyki wobec jego rządów doprowadziła do wybuchu masowych protestów studenckich. Podczas swoich rządów Bachelet wprowadziła liczne reformy takie jak wprowadzenie płacy minimalnej czy ustawowa gwarancja równych płac dla kobiet i mężczyzyzn.

Ogłoszenia parafialne

Społeczność

LENIN