Multimedia

Kto przegląda

W tej chwili stronę przegląda 0 użytkowników i 8 gości.

Łukaszenka boi się rosyjskiej irredenty

Lukaszenka.jpg

"Białoruś musi za wszelką cenę utrzymać integralność terytorialną" - oznajmił we wtorkowym orędziu prezydent Aleksandr Łukaszenka. Łukaszenka stwierdził, że "wszelkie kataklizmy geopolityczne" w Europie Wschodniej dotkną również Białorusinów. "W tej sytuacji powinniśmy wszelkimi środkami obronić naszą główną wartość - niepodległość kraju" - oświadczył.
 
"Wielki język rosyjski będzie swobodnie rozwijał się na Białorusi. (...) Nie ma ani jednego kraju na świecie, gdzie tak troskliwie odnoszono by się do wielkiego języka rosyjskiego (...). Uczyniliśmy go językiem państwowym jeszcze w tych latach, gdy poniżanie Rosji i Rosjan było normą w przestrzeni poradzieckiej, nie mówiąc już o Zachodzie" - stwierdził w przemówieniu. 
 
Jednocześnie wg doniesień opozycyjnej gazety "Nasza Niwa" Łukaszenka wydał KGB Białorusi polecenie, aby hamować debatę nt. "uciskania Rosjan na Białorusi".  
 
W orędziu Łukaszenka zaznaczył jednak, że Federacja Rosyjska "zawsze była i pozostaje strategicznym sojusznikiem" Białorusi i związana jest z nią braterskimi więzami. Wyraził również nadzieję, że "partnerzy w UE (...) mimo wszystko zdołają zrozumieć wagę normalizacji stosunków". 
 
Prezydent zapewnił, że "szczerze i może bardziej jako człowiek niż jako prezydent" przeżywa to, co dzieje się na Ukrainie, . Nazwał p.o. prezydenta Ukrainy Ołeksandra Turczynowa "bardzo uczciwym i porządnym człowiekiem", choć "zbyt nacjonalistycznym", . "Wywołuje on u mnie tylko pozytywne emocje" - stwierdził.  Zaznaczył jednak: "Na czołgu w Kijowie mnie nie zobaczycie, gwarantuję wam".
 
Łukaszenka przekonywał, że Rosja "nie potrzebuje wojny" na Ukrainie. "Wiem, do czego dąży Rosja - do tego, by ochronić nie tylko siebie, swoje interesy, w tym i nasze, gdy mówi o tym, że Ukraina powinna pozostać państwem pozablokowym. Nie powinno być tam żadnych obcych sił zbrojnych, wiecie - jakich sił; to źle dla nas i źle dla Rosji" - oznajmił. 

Społeczność

front