Multimedia

Kto przegląda

W tej chwili stronę przegląda 0 użytkowników i 12 gości.

„Socjalizm albo barbarzyństwo” - powstała partia Ruch Sprawiedliwości Społecznej + film

Kongres Ruchu Sprawiedliwości Społecznej 2 maja 2014

- Nie tworzymy partii z powodu ambicji politycznych, ale po to, aby większość społeczeństwa wreszcie miała swoją reprezentację polityczną - zapowiedział Piotr Ikonowicz przed rozpoczęciem kongresu
 
Nowa partia wyrasta z doświadczeń Kancelarii Sprawiedliwości Społecznej, będzie walczyć o sprawiedliwy i demokratyczny system polityczny i gospodarczy oraz będzie broniła praw obywateli. - Większość ludzi w Polsce nie ma oszczędności, Polacy przestali jeździć na urlopy, dostęp do służby zdrowia jest ograniczony, mamy coraz gorsze formy zatrudnienia, płace są bardzo niskie.
 
- Działając przez wiele lat w Kancelarii Sprawiedliwości Społecznej stwierdziliśmy, że bez zmian systemowych nie pomożemy tym wszystkim ludziom – mówił Ikonowicz.
 
 
Kongres założycielski partii Ruch Sprawiedliwości Społecznej, 02.05.2014, Warszawa

See video
Portret użytkownika tres
 #

W propozycji programu nowej partii znalazło się wiele sensownych prospołecznych postulatów jak między innymi zakaz eksmisji na bruk czy ustanowienie minimalnej płacy godzinowej do 15 zł (OPZZ proponuje 10,40zł), podwyżka minimalnych emerytur. Dziwi u lewicy - co wytknęła jedna osoba w dyskusji ustanowienie maksymalnej emerytury na poziomie średniej krajowej. Widać autor tego programu nigdy pod ziemią na kopalni nie pracował Ten postulat uderzałby w górników, którzy otrzymują emerytury w okolicach 3500 zł, tak więc część z górników straciłaby na realizacji tego postulatu, a korzyści dla budżetu byłyby pomijalne
 
W programie RSS jaki był dyskutowany na zjeździe 2 maja, dyskusyjny element stanowi też tak zwany minimalny dochód gwarantowany na poziomie 922 zł. Co jest oczywiście słuszne ale wskazuje na brak klasowego spojrzenia.
 
Ograniczenie się do tego postulatu zamiast wysunięcia postulatu powszechnego zatrudnienia i  skrócenia tygodnia roboczego do 30 godzin. Minimalny dochód gwarantowany w takiej sytuacji byłby w wysokości płacy minimalnej a nie 922 zł. Ale program nowej partii jest dopiero w trakcie tworzenia.
 
Co nie dziwi, partia Ikonowicza nie będzie partią robotniczą ale partią opartą na najbiedniejszych i wykluczonych. Zastanawiające jest jak ta partia będzie się w takim razie utrzymywać i w jaki sposób będzie chciała zarejestrować listy wyborcze jesienią 2015 roku.
 
Odnośnie projektów politycznych Ikonowicza jesteśmy niezmiennie sceptyczni. Naszym zdaniem RSS to reinkarnacja Nowej Lewicy którą Ikonowicz kierował w latach 2003-2011 i widać z jakichś bliżej  niezidentyfikowanych przyczyn znowu zechciał być politykiem a nie społecznikiem.
Ikonowicza krytykowaliśmy już w październiku 2010 w tekście pod tytułem "Nie budować nowej lewicy" (http://www.1917.net.pl/node/3273).  Życzymy RSSowi dobrze, ale na to "jak budować nową lewicę" Piotr Ikonowicz chyba jednak nie daje odpowiedzi. Prawdą jest jednak też, że nie ma dla Ikonowicza porównywalnej alternatywy.

 

Społeczność

Niech żyje rewolucjca socjalisyczna