Multimedia

Kto przegląda

W tej chwili stronę przegląda 0 użytkowników i 29 gości.

Doniecka Republika Ludowa: Oświadczenie Zjednoczenia „Borotba”

small_bg_iwqnxsiizuq_jpg_1_jpg_6.jpg

W opublikowanym w prasie Projekcie Konstytucji Donieckiej Republiki Ludowej, mającej być podstawowym aktem prawnym nowego państwa, zaproponowano wprowadzenie zapisu ustanawiającego religię państwową - prawosławie Patriarchatu Moskiewskiego.
 
Zjednoczenie „Borotba " stanowczo protestuje przeciwko ustanowieniu religii państwowej w Republice, stworzonej przez lud. Domagamy się uwzględnienia w Konstytucji DRL zasad wolności sumienia i wyznania oraz rozdziału kościoła (cerkwi) od państwa i szkoły od kościoła (cerkwi).
 
Te demokratyczne normy były wynikiem walki wielu pokoleń naszych przodków przeciwko reakcyjnym reżimom klerykalnym i zostały zawarte w ustawodawstwie Republiki Doniecko-Krzyworoskiej [1], której następcą mieni się DRL, a także w konstytucjach Ukraińskiej Socjalistycznej Republiki Radzieckiej (USRR), Rosyjskiej Federacyjnej Socjalistycznej Republiki Radzieckiej (RFSRR) oraz Związku Socjalistycznych Republik Radzieckich (ZSRR).  
 
Jesteśmy przekonani, że państwo stworzone przez lud, nie powinno iść na pasku elementów klerykalnych i narzucać obowiązkowej religii.
 
Niepokoi również wprowadzenie do projektu konstytucji przepisu o równości wszystkich form własności, przy czym prywatna stawiana jest na pierwszym miejscu podczas ich wymieniania.
 
Czyż z doświadczenia naszej walki nie wynika, że to właśnie wielka własność prywatna (oligarchia) doprowadziła kraj do katastrofy i rozkładu? Czy to nie najwięksi prywatni właściciele opłacali i organizowali neonazistowskie bandy i inne formacje, które terroryzują Południowy Wschód Ukrainy (Jugo-Wostok)?
 
Naszym zdaniem, priorytet w nowych państwach powinna mieć własność państwowa znajdująca się pod kontrolą ludu i robotników. Tylko reguła własności społecznej w gospodarce zapobiegnie pojawieniu się pasożytniczej oligarchii.
 
Doniecka Republika Ludowa powinna stać się państwem społecznym. W przeciwnym razie będzie to tylko druga edycja Ukrainy, jaką znaliśmy po 1991 r., z tą tylko różnicą, że nacjonalizm ukraiński zostanie zastąpiony rosyjskim. Zjednoczenie „Borotba” wzywa DRL by nie szła na pasku sił konserwatywno-klerykalnych, które są wspierane przez mniejszość ludności. To marsz w ślepy zaułek i prosta droga do porażki.
 
Oryginalne oświadczenie w języku rosyjskim znjduje się n stronie: http://www.borotba.org/protiv_konservativnogo_povorota_v_doneczkoj_narod...
 
 
[1] Doniecko-Krzyworoska Republika Radziecka (ros. Донецко-Криворожская советская республика, ukr. Донецько-Криворізька Радянська Республіка) – efemeryczna republika radziecka. Została proklamowana 12 lutego 1918 w hotelu Metropol w Charkowie głosami 50 delegatów lokalnych rad robotniczych, przeciw 24 (tzw. 4 Zjazd Obwodowy Rad Robotniczych Zagłębia Donieckiego i Krzyworoskiego). Republika pretendowała do terytoriów guberni: katerynosławskiej, charkowskiej, części chersońskiej z Krzywym Rogiem, oraz części Obwodu Wojska Dońskiego (Taganrog). Jej stolicą został Charków. Współorganizatorem i przewodniczącym Rady Komisarzy Ludowych republiki był Fiodor Siergiejew (Artiom). Na 2 Wszechukraińskim Zjeździe Rad w Katerynoslawiu 20 marca 1918 została połączona z Ukraińską Ludową Republiką Rad. (źródło: wikipedia.pl)
 
 

Ogłoszenia parafialne

Społeczność

Lenin 666