W związku z zbliżającymi się wyborami do PE, rozesłaliśmy do lewicowych kandydatów ankietę z następującymi pytaniami:
1) Czy czuje się Pan/-i reprezentantem ludzi pracy jako kandydat z lewicowej listy?
2) Czy poparłby/-aby Pan/-i dążenie do wprowadzenia ogólnoeuropejskiej płacy minimalnej?
3) W Unii Europejskiej jest 27 milionów bezrobotnych i liczba ta ciągle rośnie, co powoduje rozszerzanie się obszarów ubóstwa. Czy poparłby/-aby Pan/-i wprowadzenie ogólnoeuropejskich przepisów prawa pracy ustalających 30-godzinny tydzień pracy. Czy zgadza się Pan/-i z tym, że skrócenie tygodnia roboczego poprawiłoby sytuację ludzi pracy, likwidując bezrobocie?
4) Wg Fundacji im. Friedricha Eberta w krajach "starej piętnastki" co czwarty pracownik należy do związku zawodowego, a w Polsce co ósmy. Fundacja w raporcie z 2009 r. stwierdziła również, że Polska należy do 3 państw unijnych, w których najtrudniej założyć związek zawodowy. Czy uważa Pan/-i, że należy zmienić ustawodawstwo, które utrudnia pracownikom zrzeszanie się w związkach zawodowych? Jaki jest Pana/-i pogląd na ich rolę w gospodarce?
5) Czy poparłby/-aby Pan/-i postulat nacjonalizacji strategicznych sektorów gospodarki celem zwiększenia kontroli społeczeństwa nad dochodem narodowym?
Oto odpowiedź nadesłana przez prof. dr hab. Tadeusza Iwińskiego - nr 1 SLD-UP w okręgu wyborczym nr 12 (podlasko-warminsko-mazurskim):
__________________________________________________________________________________
1)Czy czuje się Pan reprezentantem ludzi pracy jako kandydat z lewicowej listy?
Czuję się jak najbardziej.
2) Czy poparłby Pan dążenie do wprowadzenia ogólnoeuropejskiejpłacy minimalnej?
Zdecydowanie poparłbym.
3) W Unii Europejskiej jest 27 milionów bezrobotnych i liczba ta ciągle rośnie, co powoduje rozszerzanie się obszarów ubóstwa. Czy poparłby Pan wprowadzenie ogólnoeuropejskich przepisów prawa pracy ustalających 30-godzinny tydzień pracy. Czy zgadza się Pan z tym, że skrócenie tygodnia roboczego poprawiłoby sytuację ludzi pracy, likwidując bezrobocie?
30-godzinny dzień pracy to przesada. Ale np. Francuzi praktykowali, z niezłymi rezultatami, 35-godzinny tydzień.
4) Wg Fundacji im. Friedricha Eberta w krajach "starej piętnastki" co czwarty pracownik należy do związku zawodowego, a w Polsce co ósmy. Fundacja w raporcie z 2009 r. stwierdziła również, że Polska należy do 3 państw unijnych, w których najtrudniej założyć związek zawodowy. Czy uważa Pan, że należy zmienić ustawodawstwo, które utrudnia pracownikom zrzeszanie się w związkach zawodowych? Jaki jest Pana pogląd na ich rolę w gospodarce?
Takie zmiany uważam za celowe.
5) Czy poparłby Pan postulat nacjonalizacji strategicznych sektorów gospodarki celem zwiększenia kontroli społeczeństwa nad dochodem narodowym?
To kwestia skomplikowana, nie nadająca się do zdawkowej odpowiedzi. Z pewnością np. w Polsce sektor państwowy w gospodarce jest zbyt wąski,a regulacyjna rola państw - nadmiernie ograniczona.
Z ukłonami,
Prof. dr hab. Tadeusz Iwiński
Lider listy SLD-UP w okręgu Podlasko-Warmińsko/Mazurskim
- 8561 odsłon