Multimedia

Kto przegląda

W tej chwili stronę przegląda 0 użytkowników i 16 gości.

Sukces SYRIZY w wyborach lokalnych

SYRIZA

W pierwszej turze wyborów samorządowych w ostatnią niedzielę, skrajnie lewicowa SYRIZA wypadła lepiej niż przewidywano: Kandydaci na burmistrzów zdołali dostać się do drugiej tury w 5 z 13 regionów wliczając w to również stolicę kraju - Ateny.
 
Druga tura odbędzie się w następną niedzielę. Cała uwaga pada jednak na wybory do europarlamentu i na osobę Alexisa Tsiparasa będącego kandydatem Europejskiej Partii Lewicy na stanowsiko przewodniczącego Komisji Europejskiej.
 
Wybory te odbywają się w trudnym dla Grecji i innych krajów dotkniętych kryzysem okresie. Bezrobocie wśród greckiej młodzieży sięga ponad 60%, 3 miliony Greków straciło ubezpieczenia zdrowotne, a pensje i emerytury zostały obniżone o 40%.

Portret użytkownika tres
 #

KKE też odniosła sukces (8,82 % w wyborach, http://inter.kke.gr/en/articles/The-People-need-a-strong-KKE/), podwajając wynik z wyborów parlamentarnych i odbudowując swoje poparcie po tym, jak 2 lata temu lwia część jej wyborców zagłosowała na SYRIZĘ w wyborach parlamentarnych 17.06.2014 (http://www.1917.net.pl/node/10077). W skali ogólnokrajowej SYRIZIE nieco stopniało poparcie - do 17,7% wobec 26% z roku 2012. Ogólnie jednak obu partiom nieco stopniało poparcie - z 30,5% łącznie w 2012 do 26.5% teraz ale to jest nadal więcej niż wynik z 2010 - 10,9%  KKE i 5% SYRIZY dawało łącznie 15,9%.
 
Jeśli chodzi o wyniki wyborów w Atenach, to przejście do drugiej tury kandydata SYRIZY jest dobrym znakiem, bowiem niewiele mniejsze poparcie od niego miał faszysta Ilias Kasidiaris ze Złotego Świtu, który 2 lata temu zaatakował komunistyczną posłankę http://en.wikipedia.org/wiki/Greek_local_elections,_2014

 
Portret użytkownika Roger
 #

Swoje sukcesy wyborcze Syriza zawdzięcza nie tylko jasnej podstawie ideologicznej ale i mądrej taktyce wyborczej polegającej na negowaniu oportunistycznych działań pozostałych partii. Tylko zdecydowana obrona interesu pracujących przed interesami klasy kapitalistycznej przenoszonej przez rządzącą w Unii Europejskiej klikę do Grecji może przynieść sukces wyborczy. Tak w Grecji jak i w Polsce.

 

Ogłoszenia parafialne

Społeczność

SIERP i MŁOT