Multimedia

Kto przegląda

W tej chwili stronę przegląda 0 użytkowników i 167 gości.

Związki zawodowe: Podnieść płacę minimalną o 7%

Związki zawodowe

Trzy centrale związkowe żądają wzrostu minimalnego wynagrodzenia za pracę w 2015 r. o przynajmniej 7% - do 1797 zł z obecnych 1680 zł. Wspólne propozycje przekazali we wtorek ministrowi pracy związkowcy z NSZZ "Solidarność", FZZ i OPZZ.

Związkowcy argumentują, że ponieważ wzrost gospodarczy będzie wyższy niż planowano, a wzrost PKB ma wynieść powyżej 3%, płaca minimalna w 2015 r. powinna wzrosnąć do 45% przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce narodowej.

Henryk Nakonieczny z prezydium Komisji Krajowej NSZZ "S" podkreślił, że w 2011 r. jego związek złożył obywatelski projekt, aby minimalne wynagrodzenie za pracę rosło do wysokości połowy przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce narodowej zgodnie z tempem wzrostu gospodarczego. "15 lutego 2012 r. było pierwsze czytanie, projekt trafił do komisji i słuch po nim zaginął" - stwierdził Nakonieczny.

Związkowcy żądają również nie mniejszego niż 9% wzrostu wynagrodzeń w budżetówce i nie mniejszego niż 5,6% wzrostu płac w gospodarce narodowej. Chcą również, aby wzrost emerytur i rent w 2015 wynosił nie mniej niż średnioroczny wzrost inflacji w 2014 roku plus połowa realnego wzrostu wynagrodzeń za pracę w 2014 r.

Społeczność

jednolity front