Multimedia

Kto przegląda

W tej chwili stronę przegląda 0 użytkowników i 10 gości.

Włoscy i francuscy socjaldemokraci chcą poluzowania dyscypliny budżetowej

Pieniądze

Francja i Włochy wystąpiły we wtorek o poluzowanie dyscypliny budżetowej w UE, tak aby pobudzić wzrost gospodarczy i tworzenie miejsc pracy.

Prezydent Francji Francois Hollande wystosował list do przewodniczącego Rady Europejskiej Hermana Van Rompuya, w którym opowiada się za "stosowaniem reguł budżetowych sprzyjających inwestowaniu i wzrostowi zatrudnienia".

Pięcioletni plan inwestycyjny we Francji, którego zarys przedstawił Hollande, miałby być sfinansowany z funduszy unijnych, państwowych oraz kapitału prywatnego, przy czym potrzebne byłoby ok. 240 mld euro rocznie, tj. 2% francuskiego PKB. Limit długu publicznego w myśl paktu stabilizacyjnego wynosi 3% PKB.

Premier Włoch Matteo Renzi wygłosił we wtorek przemówienie we włoskim parlamencie. - Prowadzona dotąd polityka gospodarcza i finansowa pozwoliła zachować euro, ale nie pozwoliła na wzrost - stwierdził.

Przeciwko propozycjom włoskich i francuskich socjaldemokratów występują przedstawiciele Niemiec. Spór między Niemcami a państwami chcącymi poluzować dyscyplinę budżetową rozgorzał na nowo w związku z obsadą stanowiska szefa Komisji Europejskiej i dyskusjami nt. przyszłej polityki tego organu w nowej kadencji.

Ogłoszenia parafialne

Społeczność

future2