Multimedia

Kto przegląda

W tej chwili stronę przegląda 0 użytkowników i 22 gości.

Górnicy Doniecka do robotników Europy: „Pomóżcie nam rozbić twierdzę faszyzmu na Ukrainie”

Kijow 18 czerwca 2014 - antywojenny protest gornikow z Donbasu

(Na zdjeciu antywojenny protest górników z Donbasu, jaki miał miejsce 18 czerwca w Kijowie)
„Oświadczenie Niezależnego Związku Zawodowego Górników Doniecka”
 
Bracia Górnicy
 
Musimy wyjaśnić wam prawdziwy stan rzeczy w Donbasie. Prawdziwy obraz tego, co się dzieje, jest przemilczany lub błędnie interpretowany przez media europejskie. Rozumiemy, że nie jest wam łatwo dojść do właściwych wniosków; i w związku z tym oświadczamy, że my - górnicy - jesteśmy zmuszeni do walki z bronią w ręku w imię naszego życia - w imię przetrwania!
 
Nasz interes w tej konfrontacji jest: jeden - zakończyć rozlew krwi! Koniec wojny będzie początkiem procesów zbrodniarzy wojennych, którzy ją rozpętali. Nie możemy się poddać, bo oznaczałoby to nasze pełne moralne i fizyczne zniszczenie! Od samego początku „Euromajdan" był pod kontrolą wielkiej burżuazji: ukraińskich oligarchów i ich zagranicznych mocodawców. W lutym tego roku na Ukrainie miał miejsce zamachu stanu, przeprowadzony z aktywnym udziałem organizacji neonazistowskich. Odpowiedzią na to był to ruch protestu w południowo-wschodniej części kraju, który początkowo forsował niewinne hasła takie, jak federalizacja i dopuszczenie języka rosyjskiego jako drugiego języka państwowego. Reakcją na te postulaty był terror.
 
W Donbasie trwa prawdziwa wojna, w której giną cywile: w tym starcy, kobiety i dzieci. Jesteście jawnie okłamywani, że wojna toczy się między Ukrainą a Rosją. Ale to nie jest tak! Wojna toczy się pomiędzy ludem i garstką oligarchów, korzystającą ze wsparcia władz UE i USA.
 
Tragedia Ukrainy polega na tym, że ci u władzy, zdołali częściowo zarazić ludzi ideami faszystowskimi. My, mieszkańcy Donbasu, zwalczamy wszelkie przejawy nazizmu i faszyzmu. Walczymy z bronią w ręku, za nasze życie i życie naszych bliskich. Nie mamy dokąd się wycofać - to jest nasza ziemia! Zwracamy się do was, robotników krajów europejskich, prosząc o pomoc i solidarność: pomóżcie nam rozbić twierdzę faszyzmu na Ukrainie. To będzie nasze wspólne zwycięstwo!
 
Mikhail Alexeevich Krylov,
 
Przedstawiciel Niezależnego Związku Zawodowego Górników Doniecka
 
Apel ukazał się na stronie ukraińskiej organizacji marksistowskiej Zjednoczenie Borotba (www.borotba.org)

Społeczność

SIERP i MŁOT