Multimedia

Kto przegląda

W tej chwili stronę przegląda 0 użytkowników i 78 gości.

SLD przeciwko czyścicielom kamienic

Czyściciele kamienic

Jak poinformował Sebastian Wierzbicki - kandydat SLD na prezydenta Warszawy - posłowie Sojuszu złozyli w sejmie spory projekt ustawy reprywatyzacyjnej. Ma on regulować procedury reprywatyzacyjne gruntów i budynków przejętych przez państwo po wojnie, a tym samym ukrucić samowolę kancelarii prawniczych i deweloperów, wskutek działań których niejednokrotnie dochodziło do patologicznych sytuacji uderzajacych w lokatorów.

Według Dariusza Jońskiego - rzecznika prasowego SLD - Polska jest jednym z ostatnich krajów Europy Środkowo-Wschodniej, w którym nie rozwiązano problemu praw do przedwojennych nieruchomości.

Dlatego - jak oznajmił Wierzbicki - zgłoszoną ustawą kończymy z handlem roszczeniam. Według niej właściciele i spadkobiercy będą mogli ubiegać się o zwrot nieruchomości lub ewentualne rekompensaty za utracone mienie. Rekompensaty nie mogą wynosić więcej niż 20% wartości utraconego mienia. Wierzbicki zwrócił również uwagę na fakt, że po wojnie większość kamienic w Warszawie praktycznie rzecz biorac nie istniała. Dlatego trudno, by w zamian za nie oferowane były odbudowane, dobrze funkcjonujące budynki.

Warto także zauważyć, że zwrotowi nie będą podlegać budynki użyteczności publicznej, zatem m.in. przedszkola, szkoły czy parki.

Wierzbicki zapowiedział takze, że jednym z priorytetów Sojuszu w mieście stołecznym będzie budowa ca 5 tysięcy mieszkań komunlanych, m.in. w celu pomocy ofiarom dotychczas reprywatyzowanych budynków.

Społeczność

che rebel