Multimedia

Kto przegląda

W tej chwili stronę przegląda 0 użytkowników i 12 gości.

Pinior: raport Senatu USA "wyjątkowo kompromitujący" dla Polski

Tajne więzienia CIA w Starych Kiejkutach

Jako "wyjątkowo kompromitujący" dla Polski określił raport senackiej komisji ds. wywiadu senator Józef Pinior (PO), który jako poseł PE zajmował się badaniem sprawy tajnych więzień CIA.

 
 
"To dla Polski wyjątkowo kompromitujące, że raport amerykańskiego Senatu rozlicza się z przeszłością CIA, a my sami nie jesteśmy w stanie się z nią uporać" - powiedział Pinior. Dodał, że to ostatni moment dla krakowskiej prokuratury na zakończenie śledztwa ws. więzień CIA w Polsce. "Ona argumentowała, że czeka na informacje z USA; właśnie je otrzymała" - stwierdził Pinior.
 

Na stronie 74. raportu w podrozdziale pt. "Napięcia z państwem () odnoszące się do punktu zatrzymań CIA i przyjmowania nowych zatrzymanych" opisane są relacje CIA z Polską. Mowa tam o tym, że państwo o zaczernionej nazwie w grudniu 2002 r. przyjęło dwóch więźniów: Abu Zubajdę i al-Nashiriego.
 
Wg raportu 4 miesiące po tym, jak punkt zatrzymań w wymienionym państwie zaczął przyjmować więźniów, państwo to odmówiło przyjęcia Khalida Szejka Muhammada. Decyzję tą cofnięto po tym, jak ambasador USA interweniował w imieniu CIA u "politycznego kierownictwa" tego państwa. "W następnym miesiącu CIA dostarczyła () milionów dolarów temu państwu" - napisano w raporcie. Po tym fakcie państwo miało stać bardziej elastyczne w swojej postawie. 
 
W lipcu tego roku Europejski Trybunał Praw Człowieka w Strasburgu uznał Polskę winną naruszenia m.in. zakazu tortur i nieludzkiego traktowania. Uwzględniono skargi złożone na Polskę przez Palestyńczyka Abu Zubajdę i Saudyjczyka Abd al-Rahim al-Nashiriego, którzy twierdzą, że w latach 2002-2003 byli torturowani przez CIA w tajnym więzieniu w Polsce.

Społeczność

LENIN