Multimedia

Kto przegląda

W tej chwili stronę przegląda 0 użytkowników i 79 gości.

Grecja: SYRIZA zdecydowanie prowadzi w sondażach, ale dopiero w koalicji z KKE będzie w stanie sformować rząd

SYRIZA KKE

Za niespełna 2 tygodnie, 25 stycznia, odbędą się w Grecji wybory parlamentarne. Jak pokazują sondaże, największe szanse na zwycięstwo na radykalnie lewicowa SYRIZA z poparciem wahającym się między 33% a 38%. Na drugim miejscu jest centroprawicowa Nowa Demokracja z poparciem między 29% a 34%. W zależności od sondażu różnica między SYRIZĄ a ND w styczniowych sondażach wynosiła od 3 do 8 punktów procentowych.
 
 
Na trzecim miejscu jest socjalliberalna partia To Potami (Rzeka) założona w styczniu 2014  przez prezentera telewizyjnego Stawrosa Teodoriakisa z poparciem między 6,4% a 8,4%.
 
Wg. sondaży, szanse na dostanie się do parlamentu ma łącznie 6 partii politycznych, w tym  Komunistyczna Partia Grecji (KKE). Na komunistów chce głosować od 4,4% do 6% greckich wyborców. Podobne poparcie notują socjaldemokratyczny PASOK (4,2% -6,5%) oraz neonazistowski Złoty Świt (4,5% - 7,5%).
 
 
Mimo przewagi SYRIZY i premiowanej puli 50 miejsc, jaka należy się zwycięzcy wyborów, przy obecnym poparciu SYRIZA nie zdobędzie większości miejsc w parlamencie, a co za tym idzie - nie będzie w stanie samodzielnie sformować rządu. Sondaże dają SYRIZIE między 141 a 149 miejsc w 300-osobowym  parlamencie. Utworzenie lewicowego rządu, który zatrzymałby falę antyspołecznych cięć byłoby jednak możliwe przy poparciu udzielonego przez Komunistyczną Partię Grecji, której sondaże dają 18 mandatów. KKE odrzuca jednak możliwość koalicji, uważając że lewicowy rząd dla Grecji jest iluzją "mniejszego zła".
 
 
Więcej wyników greckich sondaży przedwyborczych

Społeczność

jednolity front