Multimedia

Kto przegląda

W tej chwili stronę przegląda 0 użytkowników i 12 gości.

28.01.2015 - Warszawska radykalna lewica uczciła Proletariatczyków

2015 01 28 - 129. rocznica stracenia Proletariatczyków

W środę 28 stycznia na warszawskiej Cytadeli, pod tablicą upamiętniającą poległych Proletariatczyków, działacze radykalnej lewicy upamiętnili 129. rocznicę stracenia Piotra Bardowskiego, Stanisława Kunickiego, Michała Ossowskiego i Jana Pietrusińskiego. W ramach obchodów przypomniano historię "Wielkiego Proletariatu", zapalono znicze i złożono kwiaty. Zbiorowo zaśpiewano też pieśni rewolucyjne "Warszawiankę 1905 roku" oraz "Międzynarodówkę".
 
Tablica poświęcona Proletariatczykom została niedawno zdewastowana przez prawicowych wandali, którzy przekreślili tablicę i nabazgrali pod nią "Przecz z Komuną". Reakcyjni troglodyci niedługo jednak cieszyli się ze swojego haniebnego aktu, ponieważ pamięć bohaterów rewolucyjnego ruchu robotniczego została należycie uczczona.

 
A "Komuna" - już w tym tygodniu zaczęła swój tryumfalny powrót do Europy za sprawą sukcesu wyborczego SYRIZY i sformowania w Grecji pierwszego czerwonego rządu na naszym kontynencie po 1989 roku, który w ciągu 2 dni od powołania już zabiera się za walkę z prywatyzacją i ukręca kapitałowi łeb. Także w naszym kraju wzbiera fala walk klasowych za sprawą strajków w górnictwie - w ostatnich dniach stanęła Jastrzębska Spółka Węglowa. Jak z zadowoleniem stwierdzili organizatorzy, obchody rocznicy stracenia Proletariatczyków cieszyły się znacznie większym zainteresowaniem niż rok temu.
 

 
Piotr Bardowski, Stanisław Kunicki, Michał Ossowski i Jan Pietrusiński byli działaczami Socjalno-Rewolucyjnej partii "Proletariat", pierwszej polskiej partii robotniczej. Zostali straceni za działalność rewolucyjną przez carski reżim dokładnie 129 lat temu, 29 stycznia 1886 r., pod murami Cytadeli. Piotr Bardowski został stracony za znalezienie w jego mieszkaniu "Odezwy do oficerów" rosyjskich, wzywającej do nieposłuszeństwa wobec caratu. Stanisława Kunickiego skazano na śmierć za współpracę z Narodną Wolą przy zamachu na inspektora Siudejkina w Petersburgu, Jan Pietrusiński, był robotnikiem ze Zgierza, po aresztowaniu uznanym za "szczególnie groźnego" . Stanisław Ossowski, był natomiast warszawskim robotnikiem i członkiem drużyny bojowej "Proletariatu".

 
Akcja została zorganizowana w ramach kampanii "Historia czerwona i czarno-czerwona". Jest to kampania prezentująca historię polskiej rewolucyjnej lewicy

Strona kampanii "Historia czerwona i czarno-czerwona" znajduje się pod linkiem:

https://pl-pl.facebook.com/HistoriaCzerwona

Społeczność

USRR