Multimedia

Kto przegląda

W tej chwili stronę przegląda 0 użytkowników i 14 gości.

Portugalia: Wykwalifikowani robotnicy uciekaja do Afryki

Portugalia

Jak donosi portal money.pl - tylko w roku 2014 do Angoli i Mozambiku z przyczyn ekonomicznych wyemigrowało 25 tys. obywateli Portugalii, przede wszystkim wykwalifikowanych robotników - inżynierów budowlanych, informatyków, serwisantów maszyn i urządzeń oraz specjalistów z branży paliwowej i bankowości.

Angola i Mozambik to historyczne portugalskie kolonie, w których od kilku lat europejskie firmy coraz śmielej dokonują inwestycji - do sprawnego rozwoju wymagani są jednak także specjaliści. Okazja ta stała się dla tysięcy Portugalczyków możliwością ucieczki przed skutkami kryzysu: przede wszystkim bezrobociem, ale także wynikajacymi z niego biedą i nędzą. Szacuje się, że ciągu ostatnich czterech lat do Angoli wyjechało ponad 80 tys., zaś do Mozambiku - 30 tys. osób.

Większość emigrantów zarobkowych wyrusza do Angoli i Mozambiku bez rodzin z obawy o wysoki poziom przestępczości. Sami tymczasem często są ofiarami pobić, wymuszeń i szantażu. Średnio co roku ofiarą miejscowych przestępców pada kilkuset przybyszów z Portugalii. Od kilku do kilkunastu z nich traci życie - wynika z policyjnych statystyk. Nierzadko popadają też w depresję i nałogi.

Stopa bezrobocia w Portugalii wyniosła w styczniu 2015 15 proc. - portugalski rząd chętnie wykorzystuje więc zaistniała sytuację, próbując niejako złagodzić skutki kryzusy w swoim kraju. Tymczasem sytuacja w Afryce nie jest lepsza - stopa bezrobocia wśród miejscowej ludności osiągnęła tam tam w analogicznym miesiącu poziom aż 30 proc.

Ogłoszenia parafialne

Społeczność

LENIN - rocznica