Multimedia

Kto przegląda

W tej chwili stronę przegląda 0 użytkowników i 15 gości.

Marszałek Senatu odrzucił apel o potępienie zbrodni OUN i UPA

ukraine-nazi-march-1.jpg

Jak donosi Gazeta Wyborcza marszałek senatu - Bogdan Borusewicz - odrzucił apel rosyjskiej Rady Federacji o wspólne potępienie dzedzictwa OUN i UPA. Chociaż Rosja formalnie nigdy nie dokonałą inwazji na Ukrainę, nazwał tę propozycję wsperaniem rosyjskiej propagandy w obliczu okupacji części ukraińskiej terytorium przez Rosję.

Jego zdaniem kult nacjonalistycznych aktywistów wspomnianych organziacji ma charakter jedynie podkreślający "narodowowyzwoleńcze tradycje" na Ukrainie oraz odzwierciedla "egzystencjalny lęk Ukraińców". Ponadto "rzadko kiedy jest on powiązany z afirmacją terrorystycznych metod stosowanych przez te formacje czy pochwałą zbrodni przez nich popełnionych, np. wołyńskiej".

Warto w tym momencie przypomnieć, że rocznice związane z UPA stały się na Ukrainie świętami państwowymi - dotyczy to m.in. rocznicy powstania owej formacji. Ponadto w aparacie państwowym zasiadają ludzie zwiazani ze skrajną, neonazistowską prawicą - przykładowo Juri Michalczyszyn, dawny aktywista Prawego Sektora, obecnie szefe propagandy i analiz Służby Bezpieczeństwa Ukrainy. Znany jest z zalecenia stosowania nalotów na Słowiańsk celem przeistoczenia miasta w księżycowe krajobraz.

Społeczność

Towarzysz Lenin oczyszcza ziemię ze śmieci