Multimedia

Kto przegląda

W tej chwili stronę przegląda 0 użytkowników i 13 gości.

Zarząd Krajowy SLD: Nie ma wroga na lewicy! Będzie wspólna lista!

kancler.jpg

Stanowisko Zarządu Krajowego Sojuszu Lewicy Demokratycznej w sprawie sytuacji politycznej po pierwszej turze wyborów prezydenckich
 
Zarząd Krajowy Sojuszu Lewicy Demokratycznej uznaje współpracę z panią dr Magdaleną Ogórek za zakończoną. Niezadowalający wynik wyborczy kandydatki spowodowany jest jej stopniowym oddalaniem się od wartości lewicowych oraz zerwaniem więzi emocjonalnej z elektoratem SLD. Przepraszamy wszystkich zawiedzionych doborem kandydatki oraz sposobem przeprowadzenia samej kampanii. Dziękujemy zarazem wielu członkom i sympatykom SLD, zaprzyjaźnionym organizacjom i ruchom za wkład włożony w kampanię kandydatki oraz oddane głosy.
 
Zarząd Krajowy SLD opowiada się za budową jednej listy lewicy w wyborach parlamentarnych – w myśl zasady „Nie ma wroga na lewicy”. Deklarujemy pełną otwartość na tworzenie takiej listy, która będzie odpowiadać interesom lewicy społecznej w naszym kraju. Jednocześnie apelujemy do innych środowisk społecznych, zawodowych i gospodarczych o wzięcie współodpowiedzialności za przyszłość Polski i los obywateli. Tylko porozumienie ponad dawnymi i nowymi podziałami może zapewnić lewicy wyborczy sukces, który ochroni Polskę przed falą prawicowego radykalizmu i populizmu. Czas skończyć z arogancją połączoną z ignorancją prawicowej większości w Sejmie i Senacie, wspieraną przez konserwatywnego prezydenta. Bez silnej lewicy w naszym państwie nie poprawi się jakość życia, służby zdrowia, edukacji ani nie wzrosną płace, emerytury czy dostępność mieszkań, przedszkoli i żłobków. Nie zaznamy radosnego dzieciństwa, godnej dorosłości oraz spokojnej starości.
 
Wspólna lista lewicy powinna być konstruowana w oparciu o katalog wartości podzielanych przez całą lewicę: sprawiedliwość społeczna, równość szans, sprzeciw wobec komercjalizacji i prywatyzacji służby zdrowia oraz oświaty, świeckie państwo, poszanowanie praw kobiet, ochrona praw wszelkich mniejszości i pokojowa polityka zagraniczna. Postulatami łączącymi lewicę powinno być również obniżenie wieku emerytalnego lub jego uzależnienie od stażu pracy.
 
Sojusz Lewicy Demokratycznej zachęca zwolenników i sympatyków lewicy do udziału w drugiej turze wyborów prezydenckich. Nie wskazujemy kandydata zasługującego na poparcie. Apelujemy o kierowanie się przy głosowaniu własną opinią co do dotychczasowych działań kandydatów, a także zbieżnością ich poglądów z oczekiwaniami i potrzebami Polaków.
 
Z najwyższym zaniepokojeniem obserwujemy próbę wprowadzenia w Polsce Jednomandatowych Okręgów Wyborczych w wyborach do Sejmu. To rozwiązanie doprowadziłoby do oligarchizacji Polski, korupcji politycznej, dominacji obu sił prawicy PO i PiS oraz pozbawiłoby miliony Polaków reprezentacji w parlamencie.
 
JOW-y to jawne zagrożenie dla polskiej demokracji, toteż SLD zorganizuje kampanię przeciwko takiej propozycji. Jednocześnie negatywnie oceniamy nerwową reakcję obozu władzy dotyczącą zmiany konstytucji na potrzeby ratowania spadających notowań głowy państwa. Uważamy, że w trakcie kampanii prezydenckiej kandydaci prawicy nie zaproponowali praktycznych rozwiązań żadnego z podstawowych problemów naszego społeczeństwa i nie znaleźli skutecznych odpowiedzi na wyzwania stojące przed Polską.
 
Zarząd Krajowy SLD wysłuchał krytycznie ocenionej informacji sztabu wyborczego SLD o przebiegu kampanii Magdaleny Ogórek. Podjęto decyzję o zwołaniu posiedzenia Rady Krajowej Sojuszu w najbliższym możliwym terminie, czyli 30 maja 2015 roku, która zajmie się oceną sytuacji w Polsce po wyborach prezydenckich, a także przygotowaniami do wyborów do Sejmu i Senatu.
 
Warszawa 16.05.2015

Społeczność

Amerykańska gospodarka 2008