Multimedia

Kto przegląda

W tej chwili stronę przegląda 0 użytkowników i 29 gości.

Stanowisko Rady Miejskiej SLD w Chorzowie w sprawie aktualnej sytuacji w SLD (PEŁNA WERSJA + KOMENTARZ WR)

sld.jpg

Publikujemy pełną wersję stanowiska rady miejskiej SLD w Chorzowie. Dziękujemy sekretarzowi rady miejskiej SLD w Chorzowie za podesłanie nam tego dokumentu. Cieszy nas, że w strukturach Sojuszu Lewicy Demokratycznej są działacze chcący zdecydowanie bronić pozycji polskiej zinstytucjonalizowanej lewicy wbrew natarczywym atakom prawicowych mediów, które najchętniej widziałyby wyprowadzenie sztandaru i co za tym idzie - monopol polityczny prawicy.

Tak jak Włodzimierz Lenin zgadzamy się jednak z Ferdynandem Lassalle że "Partia oczyszczając wzmacnia się". Jako redakcja portalu "Władza Rad" uważamy, że pewne zmiany personalne w SLD są konieczne i mówimy o tym otwarcie. Wewnątrz SLD toczy się wyraźna walka frakcyjna. Wszyscy ideowi lewicowcy, mający serce po właściwej stronie powinni zdać sobie sprawę, że polska lewica może się odrodzić jedynie na solidnym antykapitalistycznym, klasowym i prorobotniczym programie.

 Ostatnie zapowiedzi zwrotu w lewo, pojawienie się postulatu podniesienia płacy minimalnej do wysokości 2500zł, zapowiedź ścisłego sojuszu ze związkami zawodowymi,  wyrzucenie z kierownictwa partii Leszka Aleksandrzaka odpowiedzialnego za prawicową gospodarczo kampanię Magdaleny Ogórek   i mianowanie lewicowej socjaldemokratki, Pauliny Piechny-Więckiewicz, szefem zespołu programowego pokazują, że w partii wiatr zaczyna wiać we właściwym kierunku.  Nie ma i nie powinno być miejsc w SLD dla liberałów chcących budować PO-bis. Lewicowi wyborcy nie potrzebują PO-bis, potrzebują za to prorobotniczej lewicy, o czym świadczy klęska Magdaleny Ogórek i wysokie wyniki Kukiza i Dudy w ostatnich wyborach.

To, czego potrzebujemy, to budowa partii robotniczej o lewicowym i antykapitalistycznym programie. Do tego potrzeba solidnej bazy materialnej i ludzkiej. Ta baza jest tylko w SLD i OPZZ. Dlatego tak ważne jest przeciąganie SLD na lewo a także, naszym zdaniem, publiczna krytyka szkodliwych dla polskiej lewicy liberalnych złogów wewnątrz partii.

Kolektyw Redakcyjny portalu "Władza Rad"
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Stanowisko Rady Miejskiej SLD w Chorzowie w sprawie aktualnej sytuacji w SLD
 
Rada Miejska Sojuszu Lewicy Demokratycznej w Chorzowie, wyraża swoje głębokie zaniepokojenie sytuacją w samym Sojuszu, jak i na szeroko pojętej polskiej lewicy.
 
Demokratyczną dyskusję nad kształtem programowym SLD zastąpiła walka personalna i licytacja kolejnych propozycji niezgodnych ze Statutem i zasadami działania Sojuszu. Takie postępowanie może doprowadzić do chaosu organizacyjnego, a w konsekwencji do zniknięcia Sojuszu Lewicy Demokratycznej z polskiej sceny politycznej.
 
Oświadczamy, że publiczne kontestowanie struktur i władz SLD, nawoływanie do swoistego rodzaju „plebiscytów” popularności, wygłaszanie w mediach kolejnych wzajemnych oskarżeń i zarzutów, jest drogą donikąd! W ostatnich 10 latach nie powiodła się żadna próba utworzenia poważnej, lewicowej formacji, która byłaby alternatywą dla Sojuszu Lewicy Demokratycznej. Mimo znanych nazwisk i szumnych zapowiedzi, próby te kończyły się katastrofą dla samych inicjatorów, ale miały też istotny wpływ na stopniowe osłabianie lewicy. Jak widać, nie wyciągnięto z tego żadnych wniosków. Należy zadać sobie pytanie, czy jest to tylko brak wyobraźni, czy też może działanie inspirowane i mające na celu całkowite rozbicie i wyeliminowanie lewicy z polskiej sceny politycznej?!
 
Trudne dla lewicy lata przetrwał wyłącznie Sojusz Lewicy Demokratycznej, silny swoją tradycją, strukturami organizacyjnymi i mądrością tysięcy członków. Tego kapitału nie mogą zniszczyć gabinetowe rozgrywki i osobiste animozje.
 
Ostatnie wybory pokazały, że tylko zjednoczona lewica ma szansę na utrzymanie się na polskiej scenie politycznej. Jesienią czeka nas czas próby. Wybory parlamentarne będą trudnym testem dla lewicy. Prawdziwym „być, albo nie być”.  
Nie czas więc na publiczne spory, których żenującym przykładem były telewizyjne potyczki kolegów Napieralskiego i Jońskiego. Nie czas na sentymentalne wspominki i mentorskie pouczenia niegdysiejszych liderów, którym dawno przestało być z lewicą po drodze. Nie czas na personalne przepychanki, układanie w gabinetach kolejnych wersji list wyborczych i eksperymenty w rodzaju kandydatki SLD w ostatnich wyborach prezydenckich. To działania prowadzące do autentycznej klęski polskiej lewicy. Kto tego nie rozumie, ten jest oderwany od rzeczywistości.

Polsce potrzebna jest lewica. Nasza scena polityczna zdominowana jest przez partie prawicowe, dla których skrajna często ideologia jest wartością najwyższą. Naszym niezbywalnym prawem i obowiązkiem jest upominanie się o tolerancję, poszanowanie praw człowieka do wolności sumienia, troska o pracujących i tych wykluczonych, walka o wolności kobiet i prawo do życia bez przemocy. Te zadania są znacznie ważniejsze, niż kolejne 2 minuty obecności na antenie jednego, czy drugiego sfrustrowanego działacza partyjnego.
 
Koleżanki i Koledzy!
 
Czas najwyższy, żeby zająć się pracą od podstaw. Wzmocnić struktury terenowe SLD, pozyskać mądrych i wartościowych sojuszników, uważnie wsłuchać się w głos ludzi, odzyskać zaufanie społeczne i przeprowadzić sprawną kampanię wyborczą w wyborach parlamentarnych. Nie służy temu publiczna kontestacja władz partii i prezentowanie osobistych frustracji. To nie jest postawa godna członka SLD! Kto tego nie zrozumie, sam stawia się poza nawias naszej organizacji - każdej organizacji!
 
Dlatego apelujemy - odstawmy gorszące dyskusje personalne, które nie tylko nas ośmieszają, ale i podkopują morale naszych członków i sympatyków. Działajmy zgodnie ze Statutem i z poszanowaniem własnej godności. Podejmijmy wspólną pracę na rzecz umocnienia SLD i poprawy Rzeczpospolitej. To jedyna droga dalszego istnienia Sojuszu Lewicy Demokratycznej i polskiej lewicy.
 
W imieniu Rady Miejskiej SLD w Chorzowie
/-/Zbigniew Zawodniak

ZałącznikWielkość
stanowisko_rm_sld_chorzow_25_05_2015.pdf306.88 KB

Społeczność

Pokój i ziemia