Multimedia

Kto przegląda

W tej chwili stronę przegląda 0 użytkowników i 13 gości.

Banderowcy zakłamują historię Wołynia

banderowcy.jpg

11 lipca 2015 roku miała miejsca uroczystość w miejscowości Hajowe (były Przebraż), która miała na celu przedstawienie zmodyfikowanej przez ukraińską prawicę wersję historii ofiar na Wołyniu oraz odsłonięcie pomnika „ofiar polskich szowinistów”.

Wydarzenie zorganizowali lokalni działacze partii „Swoboda” oraz Bractwo Weteranów OUN-UPA Regionu Wołyńskiego. Według organizatorów, 1943 roku oddziały UPA przybyły w okolice Przebraża, aby ochronić Ukraińców przed napadami rabunkowymi Polaków. Według szacunków relacjonującego wydarzenie portalu volynnews.com śmierć miało ponieść 2 tys. Ukraińców, z czego 1500, według autora relacji, to cywile.

Tymczasem dr. Ivan Kaczanowski z Uniwersytetu w Ottawie, podaje na swoim profilu na Facebook-u, że zgodnie z przeprowadzonymi badaniami zabitych przez polskie oddziały samoobrony i partyzantkę radziecką w Przebrażu zostało około 100 członków UPA oraz zmobilizowanych przez tę organizację miejscowych w wyniku kontrataku na upowcach za grabieże dokonywane na polskich miejscowościach.

(zdjęcie: kresy.pl)

Społeczność

Ochotnik